Zmiany w prawie drogowym. Więcej mandatów, mniej spraw w sądzie i terminale płatnicze w radiowozach

1. Autorzy noweli procedury wykroczeniowej proponują szereg zmian

 

2. Ma zostać wydłużony czas trwania postępowania mandatowego

 

3. Policja ma wystawiać więcej mandatów na podstawie nagrań z wideorejestratorów

 

4. Radiowozy mają zostać wyposażone w terminale płatnicze

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJak pisze "Rzeczpospolita", minister spraw wewnętrznych i administracji planuje usprawnienie postępowania mandatowego tak, aby w sądach pojawiało się mniej wniosków o ukaranie kierowców. Tych w ciągu roku wpływa około 600 tysięcy, gdzie jedna trzecia z nich mogłaby zakończyć się mandatem wystawionym przez policjanta.

Postępowanie mandatowe

Wydłużenie z 14 do 30 dni postępowania mandatowego ma skutkować zmniejszeniem liczby wniosków o ukaranie kierowców przez sądy. Profesor Ryszard Stefański, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, powiedział "Rzeczpospolitej", że zmiany planowane przez ministerstwo są bardzo dobre. - Pokusiłbym się nawet o dalsze wydłużenie terminu postępowania mandatowego - dodał.

Wykroczenia z rejestratorów

Jak podaje "Rzeczpospolita", jeszcze niedawno na 6 tysięcy zgłoszeń z nagraniami wykroczeń zaledwie 10 proc. kończyło się w sądzie wnioskiem o ukaranie. Obecnie bywa tak nawet w połowie przypadków. Autor takiego nagrania jest wzywany w charakterze świadka, ustalane są wszystkie dane osobowe, a to wymaga czasu.

Autorzy nowelizacji chcą, aby w sprawach, w których mnie ma żadnych wątpliwości co do sprawcy wykroczenia, policja mogła wystawiać mandaty od razu, bez kierowania sprawy do sądu.

Kartą płatniczą w radiowozie

Dopuszczenie takiej formy płatności będzie szczególnie wygodne głównie dla kierowców spoza Polski, którzy nie mają przy sobie polskiej waluty. Obecnie muszą oni płacić mandaty na miejscu, co nierzadko wiąże się z dowożeniem takiej osoby przez policję do bankomatu. Bywa to uciążliwe m.in. dla kierowców ciężarówek, bo nie ma wystarczającej liczby miejsc, w których mogą oni bezpiecznie pozostawić samochód.

Mariusz Kieller z dolnośląskiego Stowarzyszenia Kierowców powiedział, że pomysł jest dobry i ułatwiający życie, jednak "koszt zakupu terminali może przewyższyć korzyści płynące z ich wprowadzenia".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: