Tak wygląda cały widzialny wszechświat - na jednym zdjęciu

Wszechświat, a nawet jego widzialna z Ziemi cześć, jest tak ogromny, że człowiekowi trudno to sobie choćby wyobrazić. Jednak artysta Pablo Carlos Budassi stworzył zdjęcie, pokazujące całą widzialną część kosmosu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPołudniowoamerykański muzyk Pablo Carlos Budassi do stworzenia unikatowej fotografii posłużył się zdjęciami NASA oraz logarytmicznymi mapami wszechświata z uniwersytetu Princeton, opisuje portal techinsider.io.

Logarytmy pomagają nam pojąć ogromne wartości, a mapy logarytmiczne - ogromne odległości. Taka mapa nie pokazuje przestrzeni w postaci liniowej w jednej skali. Każdy kolejny fragment pokazuje przestrzeń wielokrotnie większą od poprzedniego. Dlatego na zdjęciu planety wydają się być tej samej wielkości, co galaktyki.

Kliknij, żeby zobaczyć zdjęcie w pełnej rozdzielczości>>> Unmismoobjetivo/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Artysta nałożył na logarytmiczną mapę zdjęcia NASA: widzimy na niej najpierw planety Układu Słonecznego i Pas Kuipera, pierścień Drogi Mlecznej, bliskie galaktyki (np. Galaktykę Andromedy), dalekie widzialne galaktyki i wreszcie daleką sieć galaktyk, a za nimi promieniowanie tła, pozostałość po Wielkim Wybuchu.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: