Twoje dziecko często siada w taki sposób? To może być bardzo niepokojący objaw

Nogi zgięte w kolanach i rozsunięte na boki, pupa na podłodze między piętami - tak wygląda pozycja W, zwana też pozycją żaby. Wiele dzieci siada w ten sposób podczas zabawy. Czy powinno to martwić rodziców?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJeśli dziecko siada również na inne sposoby (po turecku, w siadzie bocznym itd.), to nie ma powodów do niepokoju. Jednak jeśli zawsze wybiera pozycję W, warto skonsultować się z ortopedą.

Dlaczego dzieci siadają w pozycji W?

Częste siadanie w pozycji W może świadczyć o tym, że dziecko ma problemy z równowagą. W takiej pozycji łatwiej utrzymać mu stabilność, bo ma większą płaszczyznę podparcia - podaje serwis Dlapacjenta.fizjopunkt.pl .

Wiele z dzieci, które wybiera pozycję ma hipermobilne stawy lub obniżone napięcie mięśniowe.

Skutki siadania w pozycji W

Siedząc w pozycji W dziecko mam ograniczoną możliwość skręcania tułowia i przenoszenia ciężaru ciała z jednej strony na drugą (np. podczas sięgania po zabawki) - ostrzega Theinspiredtreehouse.com . Przez to nie ćwiczy mięśni tułowia.

Poza tym w pozycji W na kolana i biodra położony jest duży nacisk - pisze serwis Skillsforaction.com . Może to skutkować m.in. nieprawidłowym rozwojem stawów biodrowych i koślawieniem kolan.

Długie przebywanie w pozycji W może doprowadzić też do skrócenia mięśni tylnych uda.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!