Używasz żelu z mikrodrobinkami? Nawet nie wiesz, jak bardzo szkodzisz środowisku

Plastikowe ziarenka zawarte w kosmetykach milionami zanieczyszczają wody na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych już zakazano ich stosowania.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasNie wyobrażasz sobie świata bez peelingu i uwielbiasz chropowate drobinki w żelu pod prysznic? Mamy dla ciebie mało przyjemną wiadomość - te drobinki szkodzą środowisku.

Mikrodrobinki są wykonane z plastiku, dzięki czemu nie rozpuszczają się w wodzie. W produktach kosmetycznych wykorzystuje się je ze względu na działanie złuszczające. Ich stosowanie ma jednak przykre konsekwencje.

Zanim woda zużyta w kąpieli powróci do natury, musi zostać przefiltrowana i oczyszczona. Jednak mikrodrobinki, ze względu na swoje rozmiary, przedostają się przez filtry i wracają do naturalnych zbiorników wodnych: rzek, jezior i mórz. A to oznacza kłopoty dla zwierząt żyjących w wodzie.

Mikrodrobinki a zwierzęta

Ofiarą drobinek padają żyjące w wodzie organizmy, na przykład ryby czy żółwie - dla nich są one nieodróżnialne od pożywienia.

Układy pokarmowe zwierząt wodnych nie potrafią sobie z nimi poradzić i gdy taka drobinka utknie w żołądku bądź jelitach, zwierzę często przestaje jeść i ginie z głodu.

Co więcej, oczyszczenie świata z mikrodrobinek może być niezwykle trudne - ich rozmiar wynosi od 0.004 mm do 1.24 mm. A do wód dostają się ich miliony.

Miliony plastikowych ziarenek

W jednej butelce peelingu do twarzy znajduje się nawet 300 tysięcy mikrodrobinek. Magazyn Scientific American opisał badania przeprowadzone w regionie Wielkich Jezior w Stanach Zjednoczonych. Szkody są spore: w najbardziej zanieczyszczonych drobinkami częściach Jeziora Erie na 2,5 kilometra kwadratowego przypadało nawet 1.7 miliona plastikowych ziarenek.

Według innych badań, opublikowanych w akademickim czasopiśmie Environmental Science and Technology , do wód w całym USA dostaje się 8 bilionów drobinek dziennie - taką ilością można by pokryć powierzchnię 300 kortów tenisowych.

W Stanach Zjednocoznych powstała niedawno ustawa zakazująca wykorzystywania mikrodrobinek przez producentów kosmetyków. Zgodnie z nowym prawem do końca 2017 roku produkty zawierające plastikowe mikrodrobinki mają całkowicie zniknąć z rynku.

Dla miłośników kosmetyków z chropowatymi ziarenkami mamy jednak dobrą wiadomość. Istnieją bezpieczne dla środowiska alternatywy, wykorzystujące naturalne składniki - na przykład zmielone łupiny orzechów i nasiona.

Nasze najlepsze teksty z 2015 roku. Czytaj w aplikacji Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: