Protest Radiowej Jedynki przeciw ustawie medialnej. Hymn przed serwisem. Słuchacze podzieleni

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. Od 1 stycznia Radiowa Jedynka protestuje przeciw ustawie medialnej

 

2. Co godzinę stacja emituje hymn i "Odę do radości"

 

3. Dąbrowa: Protest będzie trwał tak długo, jak to możliwe

 

4. Opinie słuchaczy są podzielone

Jako pierwsza o proteście poinformowała "Rzeczpospolita" .

Informację o symbolicznym proteście przekazał RP dyrektor Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa.

To niejedyna reakcja mediów publicznych na ustawę PiS. Wczoraj dymisje złożyli dyrektorzy TVP1, TVP2, Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i TVP Kultura. Czytaj więcej >>>

Muzyczny protest "będziemy grać tak długo, jak to możliwe"

W Polskim Radiu o godzinie piątej rano 1 stycznia przed serwisem informacyjnym Programu Pierwszego można było usłyszeć polski hymn. O szóstej zaś słuchacze usłyszeli "Odę do radości" Ludwiga van Beethovena, przyjętą przez Radę Europy i Unię Europejską jako hymn.

"Mazurek Dąbrowskiego" i "Oda do radości" będą emitowane na przemian, co godzinę, aż do zakończenia programu. O północy Jedynka będzie kończyć program piosenką "Już czas na sen" z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.

 

Jest to protest dziennikarzy radiowej Jedynki przeciwko nowej ustawie medialnej przyjętej przez parlament. Jak poinformował nas Kamil Dąbrowa, akcja będzie trwała tak długo, jak to możliwe - realnie więc licząc, do objęcia urzędu przez nowe kierownictwo Polskiego Radia.

Słuchacze: "Warto być przyzwoitym"

Opinię słuchaczy o proteście są bardzo podzielone. Jednak, mimo dużej ilości negatywnych wypowiedzi, wielu poparło Polskie Radio.

Niektórzy internauci wyrażają poparcie dla protestu...

...a jeszcze inni dziękują Polskiemu Radiu za inicjatywę:

Pojawiły się też głosy krytyczne wobec protestu.

Były też głosy krytykujące brak bezstronności Radiowej Jedynki.

Ustawa o mediach publicznych

Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent.

Według znowelizowanej ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski. Ustawa przewiduje także, że rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie ograniczona.

Ponadto jedna z dziś przyjętych poprawek PiS zobowiązuje ministra skarbu państwa do dostosowania statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdza nieważność tych przepisów statutów mediów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: