Sejm przyjął ustawę medialną, a Piotr Kraśko... "pożegnał się" z widzami "Wiadomości"

Środowe wydanie "Wiadomości" TVP zaczęło się kilkanaście minut po tym, jak Sejm przyjął ustawę medialną PiS. Prowadzący Piotr Kraśko nawiązał do tego wydarzenia na koniec programu. Żegnając się stwierdził, że "widzimy się po raz ostatni"...

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Widzę tu na Twitterze, że jest pewne oczekiwania na to, co może wydarzyć się dziś na koniec wiadomości. Nie wiem, czy może wydarzyć się coś niezwykłego - powiedział Kraśko, zanim zapowiedział materiał "Wiadomości" poświęcony uchwalonej dziś ustawie medialnej. Dziennikarz nawiązał w ten sposób do krążących dziś w sieci plotek, że zespół Wiadomości ma w pożegnać się z widzami w związku ze zmianami w TVP.

Po ostatnim materiale Kraśko znów wrócił do tej sprawy, ewidentnie "puszczając oko" do widzów.

- Ponieważ widzimy się dziś po raz ostatni...- powiedział Kraśko. I po znaczącej przerwie dodał z uśmiechem: "w tym roku".

Po tej uwadze, dziennikarz złożył noworoczne życzenia widzom TVP. - Chcemy bardzo państwu podziękować za to, że są państwo z nami. To miliony widzów "Wiadomości" sprawiają, że jest to najchętniej oglądany program informacyjny w Polsce - powiedział Kraśko. - To zaszczyt móc pracować dla państwa - dodał.

- Wszystkiego dobrego... na nowy rok. Wszystko to z okazji sylwestra oczywiście - zakończył Kraśko, znów lekko się uśmiechając.

Prowadzący "Wiadomości" jest wymieniany jako jeden z pierwszych dziennikarzy TVP, który może stracić pracę w związku z przejęciem kontroli na mediami publicznymi przez Prawo i Sprawiedliwość.

Cały materiał można zobaczyć na stronie Wiadomości.

Na "puszczenie oka" do widzów i internautów zareagowali użytkownicy Twittera - wielu chwaliło Kraśkę za poczucie humoru i dystans.

Nowa ustawa wymieni władze mediów publicznych

Przypomnijmy główne założenia uchwalonej dziś zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji:

1. Ustawa ma polegać na przekształceniu Telewizji Polskiej, Polskiego Rada i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury. 2. Kierownictwo tych instytucji ma być wybierane przez Radę Mediów Narodowych, w której skład wejdą eksperci wybierani przez Sejm, Senat i prezydent. 3. Według ustawy media mają realizować misję w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski. 4. Rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma zostać ograniczona. 5. Projekt zakłada, że "zarząd i radę nadzorczą wskazuje minister skarbu, a mandaty obecnego zarządu wygasają w dniu wejścia ustawy w życie".

By ustawa weszła w życie, musi jeszcze zostać uchwalona przez Senat i podpisana przez prezydenta. Jest to tzw. "mała ustawa medialna". Jej "dużą" wersję, wprowadzającą dużo głębsze zmiany, partia rządząca chce stworzyć w pierwszej połowie 2016 roku.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: