Co naprawdę MSZ wysłało do Komisji Weneckiej? Mamy odpowiedź resortu. Zdziwicie się

Spytaliśmy MSZ, co 23 grudnia wysłało do Komisji Weneckiej: uchwaloną przez Sejm ustawę? A może - jak spekulowano w mediach - projekt PiS-u bez naniesionych w Sejmie zmian? Oto odpowiedź.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWokół wniosku MSZ do Komisji Weneckiej ws. zmian w prawie o Trybunale Konstytucyjnym narosła góra nieporozumień i sprzecznych informacji. Uporządkujmy nieco ten galimatias. Było tak:

1. Wniosek po krytyce z Europy

Po ostrych słowach m.in. szefa dyplomacji Luksemburga Jeana Asselborna i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa 23 grudnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje: Minister Waszczykowski wystąpił o opinię w sprawie Trybunału Konstytucyjnego do Komisji Weneckiej - ciała przy Radzie Europy, z którego opinią liczą się zarówno rządy, jak i gremia prawnicze.

2. Komisja nie dostała treści ustawy. Ani żadnego innego projektu

Ustawa, choć uchwalona przez Sejm dzień wcześniej, nie weszła jeszcze wówczas (23 grudnia) w życie. Już w okresie świąt w mediach pojawiły się spekulacje, że ekipa ministra Waszczykowskiego wysłała do Komisji prośbę z załączonymi nieaktualnymi dokumentami - jedynie projektem ustawy, nie jej uchwaloną wersją. Powtórzył je w TOK FM szef KOD . Pismo MSZ do Komisji zawierało jedynie wniosek o analizę zmian zgłoszonych w projektach poselskich - czyli nieaktualnych, sprzed poprawek PiS. Komisja sama wskazała na swojej stronie internetowej te projekty:

Informacja Komisji WeneckiejInformacja Komisji Weneckiej Fot. Komisja Wenecka

A MSZ samo potwierdza we wczorajszym mailu do nas, że nie wysłało do Komisji obu poselskich projektów , a jedynie wniosek o analizę zmian w polskim prawie. "Pismo MSZ do Komisji Weneckiej zostało wysłane 23 grudnia, bez załączników, w czasie, gdy jeszcze trwała procedura legislacyjna" - odpisał nam rzecznik MSZ Artur Dmochowski. Powstaje pytanie: po co wysłano prośbę o analizę nieaktualnych projektów, skoro można było poczekać parę dni i wnieść o analizę gotowej już ustawy?

3. Riposta dla Timmermansa

Jak wynika z korespondencji między polskim MSZ a krytykującym Polskę za działania wokół TK wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, działanie ministra Waszczykowskiego było również odpowiedzią dla Timmermansa . 24 grudnia minister miał już asa w rękawie - ustawę już nie tylko uchwaloną we wtorek 22 grudnia przez Sejm, ale i zaakceptowaną przez Senat. I tak też odpisał. Cytujemy:

"Rząd RP przedłożył już Komisji Weneckiej wniosek o wydanie opinii w związku z niedawną nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - informuje wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak w piśmie adresowanym do Timmermansa" .

4. Co zatem będzie opiniować Komisja Wenecka?

"Obecnie, po przyjęciu ustawy przez parlament i podpisaniu jej przez Prezydenta, treść dokonanych zmian będzie mogła zostać przetłumaczona i przekazana przez MSZ Komisji Weneckiej" - napisał dalej rzecznik MSZ w mejlu do nas. I na to czeka Komisja - dopiero w marcu wyda opinię ws. znowelizowanej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Stanie się to na najbliższym posiedzeniu Komisji w dniach 11-12 marca - informuje "Gazeta Wyborcza" .

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: