Trzecia tablica rejestracyjna legalna od 2016 roku

1. Zmiany w przepisach dotyczących wydawania tablic rejestracyjnych

 

2. Od stycznia będzie można otrzymać trzecią tablicę

 

3. To umożliwi bezproblemową jazdę np. z bagażnikiem rowerowym

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWszyscy ci, którzy podróżowali z bagażnikiem rowerowym montowanym na haku z tyłu samochodu, mierzyli się z bardzo istotnym problemem - co z tablicą rejestracyjną? Ta w większości przypadków była zasłonięta po montażu bagażnika. Nie można było zdemontować tablicy z samochodu, ani też pozostawić jej niewidocznej.

Nowe przepisy i jazda zgodnie z prawem

Jak informuje portal Czasnarower.pl , wszystko zmieni się od 1 stycznia 2016 roku. Wówczas wejdzie w życie rozporządzenie, które umożliwi wydawanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej. "Nowe przepisy pozwolą na zgodne z prawem i bezpieczne korzystanie z bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną pojazdu" - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

W Czasnarower.pl czytamy, że za wydanie zalegalizowanej dodatkowej tablicy rejestracyjnej będzie trzeba zapłacić nieco ponad 52 złote. Resort szacuje, że o wydanie takiej tablicy zawnioskuje nawet około 1 proc. właścicieli samochodów, czyli mniej więcej 200 tysięcy kierowców.

W Europie bez problemów

Z takimi problemami nie muszą mierzyć się kierowcy w większości innych krajów w Europie, gdzie bez problemu można wyrobić trzecią tablicę rejestracyjną. Jak powiedział portalowi Czasnarower.pl Bartłomiej Markiewicz z firmy Taurus, która specjalizuje się w produkcji boxów dachowych, "brak życiowych przepisów doprowadził do tego, że w Polsce należało liczyć na rozsądne podejście drogówki, lub dorobić tzw. tablicę informacyjną, której legalność jednak była zależna od interpretacji przepisów".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: