Prof. Turko odmówił przyjęcia orderu od Dudy. "To tak, jakby dostać odznaczenie za męstwo od tchórza"

- Prezydent w sposób drastyczny łamie zasady państwa prawa, łamie reguły zapisane w konstytucji - tłumaczy swoją decyzję o nieprzyjęciu odznaczenia od Andrzeja Dudy znany działacz opozycji prof. Ludwik Turko. Naukowiec został w tym roku uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, ale orderu nie przyjął.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Krzyż Wolności i Solidarności jest odznaczeniem dla ludzi opozycji w PRL-u, którzy walczyli o powstanie wolnej i demokratycznej Polski jako państwa prawa. To miłe wyróżnienie, ale moje wątpliwości wzbudziła osoba dawcy odznaczenia - mówi prof. Ludwik Turko w serwisie Racjonalista.tv .

Fizyk, wykładowca akademicki od lat związany jest z Uniwersytetem Wrocławskim. Przed wybuchem stanu wojennego był przewodniczącym komisji zakładowej Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego brał udział w strajku okupacyjnym, był dwa razy internowany, spędził kilka miesięcy w areszcie śledczym. Do 1989 roku prowadził działalność opozycyjną w podziemiu.

Naukowiec zwraca uwagę, że prezydent Duda biorąc udział w zamachu na Trybunał Konstytucyjny w sposób drastyczny łamie zasady państwa prawa. - Złamał też swoją przysięgę, którą składał przy obejmowaniu urzędu prezydenta ślubując przestrzeganie reguł zapisanych w konstytucji. Tak samo postąpił stosując prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego i byłych współpracowników z CBA wyręczając w postępowaniu niezawisły sąd - wylicza prof. Turko.

- Uznałem, że to ważne, kto przyznaj takie odznaczenia. To trochę tak, jakby dostać Krzyż Walecznych od przełożonego, o którym wiadomo, że był tchórzem. Uznałem, że w tej sytuacji miałbym kłopot z samy sobą przyjmując odznaczenie przyznane przez osobę, która łamie zasady, które legły u podstaw mojej opozycyjnej działalności - przyznaje wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

W rozmowie z serwisem Racjonalista.tv profesor zwraca uwagę, że Lech Kaczyński, na którego spuściznę tak chętnie powołuje się Andrzej Duda, był człowiekiem zasad i nigdy nie łamał prawa [prof. Turko został odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też Medal Komisji Edukacji Narodowej - red.]

- Mogłem się nie zgadzać z Lechem Kaczyńskim w sprawach politycznych, ale co do przestrzegania zasad nie było wątpliwości. To z czym mamy teraz do czynienia to całkowicie odmienna sprawa. Taka dawka cynizmu i bezwolności u prezydenta Dudy, to jest coś wyjątkowego w historii ostatniego 25-lecia - ocenia naukowiec.

Zobacz cały wywiad w Racjonalista.tv.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: