Przekaz Dudy w zachodnich mediach: To PO próbowała zawłaszczyć Trybunał

1. Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadów BBC i tygodnikowi "Der Spiegel"

 

2. W BBC powiedział m.in., że "demonstracje są organizowane przez tych, którzy stracili władzę"

 

3. A w "Spieglu" - że demokracja w Polsce "w żadnym wypadku nie jest zagrożona"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- To tak naprawdę Platforma Obywatelska, poprzednia partia, próbowała dokonać całkowitego zawłaszczenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w rozmowie z BBC prezydent Andrzej Duda.

- Poprzednia partia rządząca w ostatnich miesiącach przed wyborami zmieniła prawo o Trybunale Konstytucyjnym, tak, żeby wybrać pięciu sędziów, których kadencja nachodziła na następną kadencję parlamentu. (...) - podkreślał.

 

Duda, pytany przez dziennikarkę o demonstracje organizowane przeciwko rządowi PiS stwierdził m.in., że nie jest niczym dziwnym w europejskim kraju, że są tam dysputy polityczne. Stwierdził też, że te demonstracje są organizowane przede wszystkim przez "tych, którzy do niedawna rządzili Polską", których polscy obywatele pozbawili tej władzy w wyborach, a którzy nie chcą tego zaakceptować.

Polski prezydent był też pytany o sam spór o Trybunał Konstytucyjny. Stwierdził, że jest on " trudny do wyjaśnienia, bo jest skomplikowany politycznie i prawnie ". Wówczas właśnie stwierdził, że to PO próbowała zawłaszczyć TK.

Duda: jesteśmy eurorealistami, nie eurosceptykami

Prezydent podkreślał, że wizerunek PiS jako partii eurosceptycznej jest nieprawdziwy, a jego stronnictwo to eurorealiści, którzy chcą, by UE była sprawna i dobrze działała - a teraz tak nie jest. Zaznaczył, że jest za UE jako unią suwerennych państw.

- Powinniśmy współpracować tam, gdzie jest to dla nas korzystne. Natomiast nie możemy sobie pozwolić narzucać sobie różnych rozwiązań, które są sprzeczne z naszą tradycją, z naszą kulturą, z tym, do czego ludzie sa przyzwyczajeni - mówił.

Duda dla "Spiegla": W Polsce nie jest zagrożona demokracja

Z kolei w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" Duda odniósł się do niedawnych ostrych słów szefa Parlamentu Europejskiego, Martina Schulza. "W Polsce nie ma żadnego < zamachu stanu>, jak to określił Schulz" - pisze "Spiegel" i cytuje Dudę:

- Nie tylko ja, ale wielu Polaków odczuło to, co powiedział pan Schulz, jako grubą przesadę, uznało te słowa za wręcz obraźliwe - stwierdził prezydent. - W Polsce istnieje polityczny spór - przyznał - ale w żadnym wypadku nie jest zagrożona demokracja.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: