Nie tylko Mikołaj, czyli kto według tradycji rozdaje prezenty w różnych regionach Polski?

Choć Święty Mikołaj ma dziś niemal "monopol" na rozdawanie dzieciom świątecznych prezentów, w niektórych regionach Polski wciąż pamięta się o Gwiazdorze czy Dzieciątku. Zobacz, jak wygląda "prezentowa mapa" naszego kraju.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Pozycję Świętego Mikołaja jako osoby najbliższej dziecięcym serduszkom w różnych krajach podważa szereg barwnych postaci. W Rosji prezenty przynosi Dziadek Mróz, w Hiszpanii - Trzej Królowie, we Francji - Pere Noel, w Norwegii - Julemand, a we Włoszech Babbo Natale.

Ale swoje własne "wersje" Świętego Mikołaja mamy też w Polsce - i choć pozycja sympatycznego świętego w czerwonym stroju i z charakterystyczną białą brodą jest raczej niepodważalna w całym kraju, w niektórych regionach kraju i dziś pamięta się czasem o takich postaciach, jak Gwiazdor czy Dzieciątko.

Specjalnie na Święta przygotowaliśmy mapę, na której pokazujemy lokalne zróżnicowanie tej świątecznej tradycji. Oczywiście zwyczaj się zmieniają i mieszają, zwłaszcza w ostatnich latach, więc w różnych miejscach Polski mogą istnieć koło siebie różne tradycje, np. na Śląsku Dzieciątko, św Mikołaj, Gwiazdor i Gwiazdka.

Kto wręcza dzieciom prezenty w różnych rejonach Polski?Kto wręcza dzieciom prezenty w różnych rejonach Polski? Fot. Gazeta.pl

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: