Z jakich zmian w ustawie o TK wycofało się PiS? [ODPOWIADAMY]

Prawo i Sprawiedliwość uwzględniło częściowo postulaty, które padły w debacie o ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Przeczytajcie, jakie autopoprawki chcą wprowadzić posłowie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. Posłowie PiS zdecydowali, że ślubowanie od sędziów TK będzie odbierał prezydent RP, tak jak ma to miejsce w tej chwili - pierwotnie mieli ślubować przed marszałkiem Sejmu.

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz zwrócił uwagę, że poprawka ta wychodzi naprzeciw sugestiom, które padały podczas dyskusji nad projektem podczas obrad plenarnych w minionym tygodniu.

2. Projekt zakłada, że większość spraw TK będzie musiał rozstrzygać w tzw. pełnym składzie (13 na 15 sędziów, lecz skargi konstytucyjne złożone przez obywateli, będą mogły być rozpatrywane w 7-osobowym składzie.

W pierwszej wersji projektu TK potrzebował pełnego składu do rozstrzygania we wszystkich sprawach. - Jesteśmy bardziej elastyczni, jeśli chodzi o rozpoznawanie spraw w pełnym składzie. Skargi konstytucyjne składane przez obywateli będą mogły być rozpoznawane w składach siedmioosobowych - zaznaczył Piotrowicz wskazując, że taka zmiana powinna przyspieszyć prowadzenie spraw przez TK.

3. Kompetencje Trybunału będą określone wyłącznie w konstytucji (a nie w ustawie), a sprawy będą rozpatrywane według kolejności ich wpływu.

W pierwszym zaproponowanym projekcie kompetencje TK były rozdzielone między dwa akty - Jedna z poprawek sprowadza się do tego, że kompetencje Trybunału są ściśle określone tylko i wyłącznie w konstytucji - powiedział Piotrowicz.

Bez wysłuchania publicznego

Podczas konferencji prasowej posłowie PiS dopytywani przez dziennikarzy, czy ich klub przewiduje wysłuchanie publiczne projektu zmian dotyczących TK stwierdzili, że nie służyłoby to szybkiemu zakończeniu kryzysu konstytucyjnego. "Mamy kryzys konstytucyjny i trzeba go szybko rozwiązać. Wysłuchanie publiczne nie będzie temu służyć" - podkreślił obecny na konferencji Arkadiusz Mularczyk.

>>> ŚLEDŹ RELACJĘ NA ŻYWO Z POSIEDZENIA KOMISJI USTAWODAWCZEJ <<<

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: