Pięć cytatów z wywiadu Beaty Szydło. "Daję radę" jako premier, protesty to "walka polityczna"

Oto pięć cytatów z wywiadu polskiej premier dla Radia Plus. Najpierw odpowiedziała na pytanie, jak sama siebie ocenia w roli premiera. A potem broniła swojego rządu i atakowała opozycję.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Beata Szydło najpierw odpowiedziała na pytanie, jak sama siebie ocenia w roli premiera:

1. O sobie: "Myślę, że daję radę"

Dodała, że nie jest łatwo, bo to nie jest łatwa rola. - Nie trafiliśmy też na sprzyjające okoliczności. Do tej pory było tak, że każdy rząd, który powstawał, miał okres kiedy mógł się zorganizować, przygotować, te umowne 100 dni, kiedy te recenzje nie były zbyt napastliwe. My takiego okresu nie otrzymaliśmy, od początku byliśmy atakowani, ale dajemy radę wszyscy - mówiła Szydło.

2. O TK: "To są działania zgodne z prawem, my prawo naprawiamy"

Zdaniem premier działania jej stronnictwa politycznego ws. Trybunału Konstytucyjnego są zgodne z prawem. - Kiedy zdecydowano o podjęciu działań zdaniem części sceny politycznej i nie tylko - niezgodnych z prawem? Czy dopiero po wyborach? - pytał prowadzący wywiad Jacek Prusinowski z Radia Plus. Oto odpowiedź:

- Po pierwsze to są działania zgodne z prawem, my prawo naprawiamy. Wiedzieliśmy już pod koniec ubiegłej kadencji, przed wyborami, że PO, wybierając sędziów jakby na zapas, zabezpiecza się politycznie przed zmianą władzy. Zwycięstwo Andrzeja Dudy pokazywało trend, i w desperacji, ratując skórę, dokonano zmiany politycznej w Trybunale, którą my musieliśmy po prostu naprawić.

3. O protestach: "To walka polityczna"

- Wiedzieliśmy po wygranych wyborach, że: albo akceptujemy wybór, który jest niezgodny z Konstytucją, co potwierdził zresztą potem Trybunał 3 grudnia, albo decydujemy się na zmianę tego prawa. I podjęliśmy decyzję o zmianie ustawy, to wywołało oczywiście opór ze strony tych, którzy utracili wpływy. Zaczęła się dyskusja, która skończyła się w tej chwili próbą budowania na bazie rzekomej obrony TK, obrony "demokracji i wolności", [skończyła się] tak naprawdę uderzeniem w rząd i zakwestionowaniem decyzji obywateli, wyrażonej w demokratycznych wyborach. T0 jest oczywiście walka polityczna, i nie ulega dla mnie wątpliwości, że TK został przez obecną opozycję wykorzystany w walce politycznej - dodała.

4. O nowych podatkach dla banków i hipermarketów: "Opodatkujemy"

Szydło, pytana, czy nie obawia się, że nowe obciążenia banków i sklepów wielkopowierzchniowych to będzie sygnał dla inwestorów "u nas nie zarobicie", odparła:

- Albo pozostawiamy status quo jeśli chodzi o wsparcie dla rodzin i prowadzenie polityki prodemograficznej, (...) albo proponujemy takie rozwiązania, które dają równe szanse polskim przedsiębiorstwom, stwarzamy warunki do inwestowania, wprowadzamy program rodzina 500+, budujemy nowe miejsca pracy.

- Nie ulega dla mnie wątpliwości, że właśnie to, że my zaczęliśmy konsekwentnie, od pierwszego dnia, realizować nasz program, wywołało tak ogromne opory i wściekłość ze strony różnego rodzaju środowisk wpływów, m.in. różnego rodzaju lobby, stąd te protesty, stąd ta histeria. Opodatkujemy banki, opodatkujemy sklepy wielkopowierzchniowe, bo musi być sprawiedliwość, i musi być tak, że ci, którzy mają duże dochody, i nie płacą do budżetu państwa, a zarabiają na polskich podatnikach, musza zacząć płacić.

5. I jeszcze o protestach: "Jest próba wmówienia, że to ruch obywatelski"

- Organizują te protesty politycy. Dzisiaj jest próba wmówienia, że to jest ruch oddolny, niepolityczny, obywatelski. Oczywiście na te protesty przychodzą zwykli obywatele. Mają do tego prawo, obywatele mają prawo wyrażać swój głos sprzeciwu, manifestować. Natomiast organizatorami są przecież politycy - z PO, z Nowoczesnej, idą w pierwszych rzędach. To oni nawołują do spotkań, nie ukrywają tego, że to są manifestacje, za którymi stoją. Bo utracili władzę, wpływy i przywileje. Ale z drugiej strony dołączają do nich ci, którzy mogą na zmianach wprowadzanych przez PiS stracić - podkreślała premier.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: