Projekty dotyczące służby cywilnej i Trybunału Konstytucyjnego będą omawiane dziś w Sejmie

1. Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu

 

2. Na dziś zaplanowane są posiedzenia sejmowych komisji

 

3. Będą rozpatrywać poprawki do projektów ws. służby cywilnej i TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPosłowie zajmą się projektem zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Przewiduje on, że Trybunał ma orzekać w pełnym składzie (co najmniej 13 z 15 sędziów), a orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów. Do tego nowi sędziowie TK składaliby ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przez prezydentem. Projekt proponowany przez PiS mówi także o tym, że siedziba TK nie musiałaby znajdować się w Warszawie.

Zmiany w ustawie o służbie cywilnej mówią o możliwości powołania na szefa SC kogoś, kto nie jest urzędnikiem służby cywilnej. Znoszą także konieczność bycia bezpartyjnym w ostatnich pięciu latach przed wyborem przez kandydata na szefa SC. Do tego dopuszczają możliwość obsadzania wyższych stanowisk w drodze powołania, a nie konkursu.

Na posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się o godzinie 14, Rada Ministrów zajmie się również projektem budżetu na 2016 rok - Centrum Informacyjne Rządu podaje, że przewidywany deficyt nie przekroczy 54,7 mld złotych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: