Na froncie walki z AIDS pojawiła się nowa broń - superprezerwatywa

1. Amerykańscy naukowcy stworzyli superprezerwatywę

 

2. Zawiera składniki zabijające wirusa HIV nawet w razie jej pęknięcia

 

3. To może pomóc w ogólnoświatowej walce z AIDS

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Nasz produkt ma potencjał, aby przyczynić się do zatrzymania epidemii AIDS na świecie - powiedziała Mahua Choudhury, która stworzyła prezerwatywę.

Skuteczna nawet po pęknięciu

Jej głównymi składnikami są hydrożel na bazie polimeru oraz kwercentyna, którą jest pokryta. To substancja pochodzenia roślinnego, posiadające właściwości utleniające.

Choudhury, która jest profesorem na University Health Sceince Center w Texasie powiedziała, że jej zespół stworzył jednocześnie nowy materiał do stosowania w środkach antykoncepcyjnych. - Super prezerwatywy są pomocna w walce z wirusem HIV, ale także w zapobieganiu niechcianej ciąży oraz przy ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - mówi Choudhury. Podkreśla, że prawdziwą rewolucją jest to, że prezerwatywa spełnia swoją funkcję również w przypadku jej pęknięcia.

Testy w przyszłym roku

Dodaje również, że nowa jakość ochrony to nie jedyna właściwość prezerwatywy. Kwercetyna, oprócz niszczenia wirusów, pomaga np. w utrzymaniu wzwodu podczas stosunku oraz zwiększa doznania partnerów.

Obecnie zespół profesor Choudhury oczekuje na zatwierdzenie zgłoszenia patentowego. Naukowcy chcieliby rozpocząć pierwsze testy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Grant od Billa Gatesa

Mahua Choudhury pochodzi z Indii. Zanim przyjechała do Stanów Zjednoczonych pisać doktorat, studiowała tam w Instytucie Biologii Molekularnej, Biofizyki i Genetyki. Była jedną z 54 osób, które otrzymały grant w dziedzinie ochrony i promocji zdrowia od fundacji Billa i Melindy Gatesów. Każdy z beneficjentów musiał przeznaczyć pieniądze na badania nad wymyśleniem niedrogich i pozbawionych lateksu prezerwatyw, które znacząco wpłyną na walkę z wirusem HIV.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: