Manifestacje KOD-u w całym kraju. Ta pod Sejmem przerwana po informacji o bombie [5 NAJWAŻNIEJSZYCH RZECZY]

Demonstracje w obronie demokracji przyciągnęły dziś tysiące osób w całym kraju. - Pozwólmy Polakom wrócić do normalności - apelował do prezesa PiS i jego zwolenników Krzysztof Materna.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. Dlaczego przerwano warszawski wiec?

Demonstrację pod Sejmem zakończono półtorej godziny wcześniej niż planowano. Powód? Anonimowa - i, wszystko na to wskazuje, fałszywa - informacja o ładunku wybuchowym pod Sejmem.

Anonimowy telefon o bombie odebrało Centrum Powiadomienia Urzędu Miasta. Sprawą zajęła się policja i CBŚ, które nie rekomendowało ewakuacji demonstrantów. Organizatorzy podjęli jednak inną decyzję i zakończyli zgromadzenie.

Informację sprawdzają teraz odpowiednie służby, ale najprawdopodobniej okaże się ona fałszywym alarmem. A takiej okazji do kpiny nie mogli przepuścić internauci:

2. Mocne przemówienia Holland i Materny

- Nie myślałam, że przyjdzie nam jeszcze raz spotykać się tu w obronie tak podstawowych wartości. To, co robią, przekracza wszelkie granice. PiS umawiał się z ludźmi na coś zupełnie innego - mówiła reżyserka. Po tych słowach Holland zaczęła też skandować "Oszukali, oszukali" - jej słowa podchwycili zebrani.

Z mocnym apelem do zwolenników partii rządzącej zwrócił się też Krzysztof Materna. - Nie dzielimy się na lepszych i gorszych. Chcemy zdjąć złość z waszych twarzy - mówił satyryk. I zaapelował do Jarosława Kaczyńskiego o "pozwolenie Polakom na powrót do normalności".

Zobacz wideo

3. Najmocniejszy punkt protestów? Transparenty!

Uczestnicy demonstracji KOD ponownie pokazali, że mają wyobraźnię. Wielu z nich przyszło na wydarzenia z oryginalnymi transparentami:

zxzx zx

Zobacz transparenty z wiecu KOD [ZDJĘCIA] >>>

Na miejscu pojawił się też sam Darth Vader, który rozdawał zebranym cukierki:

2Manifestacja Komitetu obrony demokracji pod sejmem2Manifestacja Komitetu obrony demokracji pod sejmem Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

4. Ile osób brało udział w demonstracjach?

Manifestacje Komitetu Obrony Demokracji odbyły się w 23 polskich miastach, a także za granicą: w Brukseli, Berlinie, Londynie i Tokio. Na razie nie wiadomo, ile osób wzięło udział w wiecach. Pod Sejmem miało zgromadzić się jednak ponad 20 tys. ludzi - taką informację podał na Twitterze zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak.

To mniej, niż tydzień temu - 12 grudnia w warszawskim marszu "Obywatele dla demokracji" wzięło udział 50 tys. osób.

Tak natomiast wyglądała demonstracja w Poznaniu:

Wiec Komitetu Obrony Demokracji w PoznaniuWiec Komitetu Obrony Demokracji w Poznaniu Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl /

A tak we Wrocławiu:

Wiec Komitetu Obrony Demokracji we WrocławiuWiec Komitetu Obrony Demokracji we Wrocławiu Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

5. Czym jest KOD i przeciw czemu manifestuje?

KOD, czyli Komitet Obrony Demokracji, to inicjatywa obywatelska, zainspirowana Komitetem Obrony Robotników. Jednym z jego założycieli jest Mateusz Kijowski. W swoim manifeście pisze: "Działania władzy, jej lekceważenie prawa oraz demokratycznego obyczaju zmuszają nas do wyrażenia stanowczego sprzeciwu".

Grupa powstała jako reakcja na pierwszy tydzień rządów PiS i decyzje polityków partii - m.in. nowymi projektami ustaw o Trybunale Konstytucyjnym oraz Służbie Cywilnej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: