"Gdybym teraz ustąpił, byłbym tchórzem". Mocne słowa Prezesa TK o projekcie ustawy PiS [CYTATY]

Prezes TK Andrzej Rzepliński był dziś gościem w programie "Piaskiem po oczach". Rzepliński mówił o pisowskim projekcie ustawy o TK. Oto najmocniejsze cytaty prezesa Trybunału.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. Rzepliński o pytaniu, czy ustąpi z funkcji prezesa TK:

- Patrzy na mnie cała społeczność sędziowska w Polsce. Gdybym ustąpił w tak toksycznych okolicznościach, byłaby to głupota - uznał prezes Trybunału w programie Konrada Piaseckiego. - Byłbym też wtedy zwykłym tchórzem - dodał Rzepliński.

2. Prezes TK o potencjalnych próbach zmiany konstytucji:

- Są takie przepisy w konstytucji, których nikt nie może zmienić - oświadczył Andrzej Rzepliński. - Nie zmieni tego choćby i tysiąc Kukizów - powiedział prezes TK w programie "Piaskiem po oczach"

3. Andrzej Rzepliński o polskiej demokracji:

- Jest to krytyczny moment dla kształtu polskiej demokracji. Losy polskiej demokracji zawisły na decyzjach jednego człowieka - ocenił prezes TK w programie "Piaskiem po oczach".

Gdy prowadzący spytał, czy chodziło mu o prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Rzepliński odpowiedział lakonicznie "to pan powiedział".

4. Prezes Rzepliński o odrębności Trybunału:

- Nie grozi nam paraliż TK od wewnątrz - zapewnił Andrzej Rzepliński. - Pewnie jestem naiwną brunetką, ale nie wierzę, by jakakolwiek władza targnęła się na odrębność Trybunału. Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić - zapewnił.

5. Andrzej Rzepliński o projekcie przeniesienia TK

- Kiedyś optowałem za tym, żeby Trybunał miał swoją siedzibę we Wrocławiu - powiedział obecny prezes TK Andrzej Rzepliński. - Ale nie dzisiaj. Dwadzieścia lat TK mieści się w Warszawie, przy Alei Szucha - stwierdził.

Prezes TK dodał też, że uważa pomysł przeniesienia siedziby Trybunału za "kolejny happening" ruchu Kukiz '15.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!