Nie będzie nagrań z lotu ptaka na marszu KOD? Zakaz lotów dronów. "Powodem działania BOR"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas 1. RMF FM podaje, że BOR zakazał lotów dronów nad centrum Warszawy 2. Zakaz obowiązuje do 10 stycznia 3. BOR nie podaje konkretnych powodów wprowadzenia ograniczeń

"Biuro Ochrony Rządu zakazuje lotów dronami nad większością obiektów rządowych w Warszawie" - podaje RMF FM . Zakaz ma obowiązywać do 10 stycznia.

Reporterzy stacji ustalili, że chodzi o obszar tzw. strefy ROL48, w której to właśnie BOR ma prawo decydowania o ew. zgodzie na używanie dronów. Obejmuje ona dużą część centralnej Warszawy - na jej terenie znajdują się m.in. Sejm, KPRM, Kancelaria Prezydenta, siedziba Trybunału Konstytucyjnego, Belweder i Pałac Prezydencki, a także cała trasa niedawnych manifestacji organizowanych przez KOD i PiS.

Marsz w obronie demokracji from Michał Szustak on Vimeo .

W praktyce decyzja taka może uniemożliwić manifestantom związanym z KOD filmowanie z pomocą dronów ich przemarszu planowanego na sobotę ( takie nagrania robiły w sieci furorę po ostatnim marszu , pokazując dobrze jego skalę). Jak podaje RFM FM, karą za złamanie zakazu może być grzywna, ale i do 5 lat pozbawienia wolności.

Powód zakazu? Trudno powiedzieć

Dlaczego BOR zdecydował się na taki krok? "Powodem podjętej decyzji są działania prowadzone przez Biuro Ochrony Rządu, stanowiące formy i metody stosowane przez funkcjonariuszy BOR, których zakres objęty jest klauzulą niejawności" - przekazała RMF FM w niewiele tłumaczącym oświadczeniu mjr Patrycja Kozub z biura prasowego BOR.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz wideo
Więcej o: