Tomasz Lis z "Hieną Roku 2015". Lis: To wielki honor, odbiorę osobiście

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. SDP przyznało Tomaszowi Lisowi "Hienę Roku 2015" 2. "Hiena" to antynagroda dla "szczególnie nierzetelnych" dziennikarzy 3. Lis otrzymał "Hienę" za użycie fałszywych tweetów córki Andrzeja Dudy

17 grudnia 2015 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) przyznał antynagrodę "Hiena Roku 2015" Tomaszowi Lisowi. O decyzji SDP poinformowało na swojej stronie internetowej .

SDP: Lis nie dochował staranności

- Tomasz Lis wielokrotnie łamał zasady etyki dziennikarskiej, w szczególności w nadanym 18 maja 2015 r. programie telewizyjnym "Tomasz Lis na żywo". Podał wtedy fałszywą informację o rzekomo dokonanym przez córkę kandydata na prezydenta kompromitującym wpisie na Twitterze. Mogło to wpłynąć na wynik wyborów - uzasadnia zarząd SDP.

- [Tomasz Lis] nie dochował staranności wymaganej od dziennikarza. Nie sprawdził faktów i zdeprecjonował córkę kandydata. Informacja ta, podana na kilka dni przed II turą wyborów, nie została odpowiednio sprostowana - podsumował zarząd Główny SDP.

Tomasz Lis chce odebrać nagrodę osobiście

Do przyznanej nagrody odniósł się sam Tomasz Lis. - Właśnie dostałem "Hienę Roku" od największych wazeliniarzy PiS z SDP. To największy honor. Nagrodę chcę odebrać osobiście - napisał.

Zobacz wideo

Tomasz Lis cytował fałszywe konto córki Dudy

Lis dostał "Hienę" za swój program z 18 maja 2015 roku. Podczas rozmowy z Tomaszem Karolakiem, gospodarz programu "Tomasz Lis na żywo" zacytował wpis z, jak się potem okazało, fałszywego konta córki Andrzeja Dudy - wtedy kandydata na prezydenta RP.

Wpis miał sugerować, że jeśli Duda zostanie prezydentem, to odda Oscara, którego dostała "Ida". Wpis był potem przytaczany w rozmowie z gościem programu, Tomaszem Karolakiem.

Wpis okazał się być nieprawdziwy. - Nie zweryfikowałam prawdziwości tego konta przed podaniem cytatu prowadzącemu - przyznała "Gazecie Wyborczej" Barbara Hrybacz, wydawca programu.

Co to jest SDP?

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich jest dobrowolnym zrzeszeniem dziennikarzy. Podstawowe cele SDP to "dbałość o rzetelne informowanie społeczeństwa za pośrednictwem mediów, wspieranie twórczości dziennikarskiej, dbałość o etykę zawodową dziennikarzy i ochrona ich praw". Stowarzyszenie prowadzi swoją działalność w różnych formach. Organizuje m.in. konferencje, seminaria i dyskusje, a także konkursy dziennikarskie.

Choć, jak zaznacza samo stowarzyszenie, SDP ma być ciałem apolitycznym, potencjalne zaangażowanie niektórych jego członków w bieżące sprawy polityczne budzi coraz większe kontrowersje.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: