Polskę czeka całkowity zakaz aborcji? Zobacz, do czego doprowadziło to w Salwadorze

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas 1. Mieszkanka Salwadoru skazana na 15 lat więzienia za przedwczesny poród 2. Panuje tam jedno z najbardziej restrykcyjnych praw dot. aborcji na świecie 3. Aborcje - także podejrzewane - mogą być traktowane jako morderstwa 4. Może za nie grozić nawet 40-letni wyrok

- Trafiłam do więzienia, ponieważ urodziłam wcześniaka - mówi Mirna Ramirez. - Oskarżyli mnie o dokonanie aborcji - 48-letnia mieszkanka Salwadoru od roku jest na wolności. Była w siódmym miesiącu ciąży, kiedy poczuła ból i poszła do łazienki. Wtedy zaczęła rodzić. Pomogła jej sąsiadka, która po fakcie doniosła o wydarzeniu władzom. - Powiedziała, że chciałam zabić swoje dziecko - wyznaje Ramirez. Sprawę opisuje brytyjski "The Guardian" .

17 kobiet skazanych za poronienia

Ramirez została skazana na 15 lat pozbawienia wolności pod zarzutem usiłowania zabójstwa. To nie jedyny taki przypadek w kraju. Obrońcy praw obywatelskich donoszą, że obecnie 17 innych kobiet odbywa karę więzienia za poronienia. O wiele więcej skazano za aborcje.

Prawo do 1973 roku zezwalało na usunięcie ciąży w przypadku gwałtu, wad wrodzonych płodu i zagrożenia życia matki. Potem zmieniono konstytucję. Pierwszy jej artykuł stanowi, że życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia. W konsekwencji aborcje, oraz podejrzewane o bycie nimi poronienia, mogą być traktowane przez sądy jak morderstwa. A za nie grozić może nawet 40 lat pozbawienia wolności.

Zmiany?

Amnesty informuje, że w latach 2005-2008 w Salwadorze dokonano prawie 20 tys. nielegalnych zabiegów przerwania ciąży. Organizacje pozarządowe twierdzą jednak, że liczba ta może być dużo wyższa. Setki kobiet mogły umrzeć w wyniku komplikacji.

Lekarze są bezsilni. Prawo zobowiązuje ich do informowania władz w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa. W przeciwnym razie grozi im zarzut współudziału. - Kobiety idą do szpitala, a kończą w więzieniu - mówi sędzia sądu najwyższego Doris Rivas Galindo. Wezwała ona do publicznej debaty na temat aborcji.

Czy taka się jednak odbędzie? Według "Guardiana", główną przeszkodą jest tamtejszy Kościół katolicki. Opinia publiczna również mocno sprzeciwia się zmianom w prawie.

 

Z 17 kobiet skazanych za poronienia, dwie zostały zwolnione z więzienia. Reszta odbywa wyroki, niektóre nawet 40-letnie. Sześć kolejnych oczekuje na proces. Jedna zmarła w więzieniu. Miała nowotwór układu chłonnego, który może być odpowiedzialny za poronienia.

Mirna Ramirez wyszła na wolność po odsiedzeniu 12,5 roku z 15 lat kary. Jak mówi, ma teraz dobry kontakt ze swoją nastoletnią już córką. Tą, o której usiłowanie zabójstwa ją oskarżono.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: