Francja zabroniła supermarketom wyrzucania jedzenia. Będą musiały przekazywać je potrzebującym

Francuski parlament jednogłośnie przegłosował prawo, zgodnie z którym supermarkety będą musiał przekazywać żywność organizacjom, które rozdadzą jedzenie potrzebującym lub wykorzystają jako pasze dla zwierząt.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPodobna ustawa pojawiła się we francuskim parlamencie już wcześniej w tym roku, jednak nie mogła wejść w życie ze względu na wady prawne.

Uchwalone w zeszłym tygodniu prawo zakłada m.in., że wszystkie sklepy o powierzchni pow. 400 metrów kwadratowych będą musiały przekazać żywość z kończonym się terminem przydatności do organizacji charytatywnych lub na paszę dla zwierząt - podaje "Le Monde".

Zakazane zostanie też oblewanie starzejącego się jedzenia wodą lub wybielaczem. Wcześniej stosowano takie praktyki, by ludzie nie mogli wyjmować jedzenia ze śmietników w supermarketach.

Za nie podpisanie kontraktu z organizacją charytatywną, która zajmie się przejmowaniem żywności, właścicielom sklepów będą grozić kary pieniężne i więzienie.

Ustawa walczy też z marnowaniem "uszkodzonych" partii produktów

Nowe prawo będzie walczyć nie tylko z wyrzucaniem żywności z kończącym się terminem przydatności do spożycia, ale też marnowane jedzenia na wcześniejszych etapach dystrybucji.

- Teraz, gdy supermarket znajdzie najmniejsza wadę w palecie jogurtów, całość jest odsyłana do producenta, który zgodnie z prawem musi je zniszczyć - mówi członek parlamentu Guillaume Garot i podkreśla, że tylko w przypadku jogurtów chodzi o "miliony opakowań rocznie".

Powodami odesłania jedzenia do producenta bywa np. złe oznaczenie na opakowaniu lub spóźniona o godziny dostawa. Dzięki nowemu prawu, producent będzie mógł przekazać je organizacji charytatywnej.

Walka z marnowaniem żywności stanie się także elementem edukacji szkolnej. Ustawa trafi do wyższej izby parlamentu w styczniu i możliwe, że wejdzie w życie jeszcze w przyszłym roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: