Petru: Kaczyński bez względu na kolor światła przechodzi przez ulicę

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas 1. Ryszard Petru przewiduje upadek PiS 2. Wg lidera Nowoczesnej, kolejny sondaż wstrząśnie Kaczyńskim 3. Petru ostrzega przed ustawą antyterrorystyczną PiS

- Jarosław Kaczyński zupełnie w tym momencie nie czuje tego, co się dzieje w Polsce - powiedział Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej, w programie Gość Radia Zet . - Nie wyczuł ulicy. Puściły mu nerwy i wszystkich obelgami poobrzucał, za które to obelgi powinien jako mężczyzna przeprosić - dodał. Jego zdaniem, dzielenie ludzi na dwa sorty, lepszych i gorszych, świadczy o tym, że lider PiS oderwał się od rzeczywistości albo zapomniał o polskiej historii.

Ferment w PiS?

Zdaniem Petru, kolejne sondaże wstrząsną Kaczyńskim. - On sam się nie zatrzyma, on się nie zatrzymuje w ogóle, bez względu na to, jaki jest kolor światła, przechodzi - mówił. - Jeżeli PiS straci palmę pierwszeństwa w sondażu, obudzą się doły partyjne i powiedzą: "Jarosławie, nie idź tą drogą, bo nas wykoleisz". Tak szybko nikt nie tracił poparcia po zdobyciu władzy i to wszechwładzy - ocenił. Jak dodawał, będziemy świadkami "wewnętrznego fermentu w PiS".

Lider Nowoczesnej wskazał Jarosława Gowina jako człowieka, który może porzucić partię. - Co on na to wszystko? On sugerował nam wszystkim, PiS jest taki centrowy i spokojny. Przyzna pani, że trudno znaleźć cokolwiek tu spokojnego i centrowego - mówił Monice Olejnik. Według Petru, PiS "skończy jak AWS" z pięcioprocentowym poparciem i ze skompromitowanymi politykami.

38 milionów haków

- Będzie pan zbierał podpisy pod referendum? - zapytała Monika Olejnik, odnosząc się do niedawnego pomysłu Lecha Wałęsy. Chodziło o projekt powszechnego głosowania w sprawie skrócenia kadencji parlamentu i ogłoszenia nowych wyborów. - Poczekajmy jeszcze. Jeżeli to pójdzie dalej i pod płaszczykiem ustawy antyterrorystycznej zaproponowane zostaną rozwiązania, które mają inwigilować w pełni Internet, to wtedy nie będzie innego wyjścia, niż poprosić naród o pomoc, bo to jest zupełna aberracja - odpowiedział polityk.

- Słyszę, że ustawa antyterrorystyczna będzie pozwalała na czytanie naszych e-maili i SMS-ów. Tak naprawdę mówi ona, że będzie 38 milionów haków na każdego z nas - dodał lider Nowoczesnej. - Jeśli to wejdzie w życie, trzeba będzie, w formie referendum czy innej, doprowadzić do nowych wyborów - podsumował.

Tworzenie ustawy antyterrorystycznej zapowiedziano po zamach w Paryżu. - Wzmacniamy Centrum Antyterrorystyczne ABW - informował wtedy szef służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jego zdaniem CAT ABW to ważny instrument, "który należy rozwijać, bo jest niezwykle przydatny, jeżeli chodzi o monitorowanie zagrożeń i wymianę informacji".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: