Kwaśniewski u Lisa o rządach PiS: "Za polityczne eksperymenty zawsze trzeba płacić" [CYTATY]

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski był gościem w programie Tomasza Lisa. Mówili o prezydencie Andrzeju Dudzie i o Trybunale Konstytucyjnym. Wybraliśmy dla was 5 najlepszych cytatów z tej rozmowy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. "Prezydent Duda abdykował z roli mediatora w dialogu społecznym"

- Obecnie widzimy w Polsce coraz wyraźniejszy podział na plemiona - stwierdził Aleksander Kwaśniewski. - Dwie zupełnie odmienne grupy ludzi, które na domiar złego kompletnie nie są w stanie się ze sobą rozmawiać - ocenił w programie "Tomasz Lis na żywo".

- Największym problemem jest jednak to, że osoba najlepiej nadająca się na mediatora nie wypełnia tej roli. Prezydent Andrzej Duda zrezygnował z funkcji mediatora, działając ręka w rękę ze swoją polityczną rodziną - podsumował Kwaśniewski.

2. "Nie ma nic za darmo. Za polityczne eksperymenty trzeba zapłacić"

- Unia Europejska nie może być traktowana jedynie jako bankomat. Jest też wspólnotą wartości - tłumaczył Kwaśniewski w programie Tomasza Lisa. - Brak zrozumienia dla tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której Polska znajdzie się w oczach Unii w "Europie Drugiej Prędkości". A to może oznaczać znalezienie się poza Strefą Schengen lub nawet ograniczenie dotacji europejskich. A to grozi całkiem realnymi konsekwencjami finansowymi dla Polaków - przestrzegał były prezydent.

3. "Zdarzało mi się, że wyroki Trybunału mi nie odpowiadały. Ale nie kwestionowałem ich"

- Zdarzało się mi oraz innym byłym prezydentom i premierom, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie były po naszej myśli. Ale żadnemu z nas nie przyszło do głowy kwestionować podstawy samego Trybunału - opowiadał Aleksander Kwaśniewski. - TK jest potrzebny. Jako gwarancja, że władza nie zabierze obywatelom ich podstawowych praw - tłumaczył.

4. "Przez lata pracowaliśmy na nasz wizerunek. Wszystko przepadło w jedną noc"

- Przez ostatnie 10 lat pracowaliśmy na wizerunek państwa stabilnego politycznie i rosnącego ekonomicznie. Kraju, z którego pochodzą politycy europejskiego formatu. Wszystko przepadło przez jedną noc. Teraz Polska znów jest krajem uznawanym w Unii Europejskiej za "trudny" - martwił się Aleksander Kwaśniewski.

5. "Jarosław Kaczyński nie pierwszy raz dzieli ludzi"

Aleksander Kwaśniewski odniósł się też do prezesa Kaczyńskiego, nazywającego protestujących w sobotę obywateli "Polakami gorszego sortu". - Jarosław Kaczyński wierzy w podziały. Bardzo ich potrzebuje. Zresztą nie pierwszy raz dzieli ludzi. To samo było przecież, gdy wołał "my jesteśmy tu, gdzie wtedy, a oni tam, gdzie stało ZOMO" - przypominał były prezydent.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: