Twórca "Bitwy pod Wiedniem" i dziennikarze niepokorni na liście nowych ekspertów PISF

Minister Kultury Piotr Gliński powołał ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na liście nie brak specjalistów, jednak niektóre wybory ministra można określić jako zaskakujące.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Na liście nie brakuje nazwisk, które zupełnie nie dziwią. Takim wyborem jest np. rektor łódzkiej filmówki Mariusz Grzegorzek czy Tomasz Bagiński , który obecnie pracuje nad fabularną wersją "Wiedźmina". Ma on zasiadać w komisji zajmującej się produkcją filmów animowanych.

Wśród uznanych ekspertów należy wymienić też m.in. Magdalenę Piekorz - reżyserkę "Pręgów" - polskiego kandydata do Oskara w 2005 roku, czy Joannę Kos-Krauze - współtwórczynię filmu "Plac Zbawiciela".

Włoch i dziennikarz niepokorny

Na liście znalazły się też jednak bardziej zaskakujące nazwiska. Liderem jednej z komisji PISF będzie Alessandro Leone , scenarzysta zmiażdżonej przez krytyków "Bitwy pod Wiedniem". Wśród ekspertów będzie też Jan Pospieszalski i Ewa Stankiewicz - twórcy kontrowersyjnego filmu dokumentalnego o katastrofie smoleńskiej "Solidarni 2010". Następnym powołanym ekspertem jest Antoni Krauze , reżyser "Czarnego Czwartku", ale i wzbudzającego kontrowersje filmu "Smoleńsk".

Między ekspertami są też publicysta Piotr Zaremba ("W Sieci"), czy Robert Tekieli - felietonista "Gazety Polskiej". Tekieli nawiązuje w swoich felietonach m.in. do zagrożeń, które jego zdaniem niesie ze sobą okultyzm i New Age.

Następnym zaskakującym wyborem z listy ekspertów PISF jest Rafał Ziemkiewicz , dziennikarz i pisarz, publikujący w m.in. "Do Rzeczy". Ziemkiewicz doradzał też Ruchowi Narodowemu.

Wpieranie rozwoju sztuki filmowej

Polski Instytut Sztuki Filmowej realizuje zadania zapisane w ustawie o kinematografii. Do jego kompetencji należą m.in. dofinansowywanie produkcji, dystrybucji i rozpowszechniania filmów, promocja polskiej kinematografii na świecie oraz wspieranie debiutów młodych twórców filmowych. PISF zajmuje się też edukacją filmową oraz wspieraniem rozwoju młodych artystów. Instytut opiekuje się też archiwami filmowymi.

Podstawową rolą doradców i ekspertów jest pomoc w podjęciu decyzji o dofinansowaniu projektu z budżetu Instytutu.

Polski Instytut Sztuki Filmowej podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego obecnym ministrem jest Piotrowi Glińskiemu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: