"Ma decydować demokracja, nie garstka ludzi zaprzedanych obcym interesom". Prezes ostro na marszu PiS

- Trybunał Konstytucyjny chce nam uniemożliwić danie 500 zł na dziecko; chce uniemożliwić przywrócenie niższego wieku emerytalnego i przyznanie darmowych leków seniorom - straszył podczas Marszu Wolności i Solidarności prezes Jarosław Kaczyński.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMarsz odbył się po raz piąty w Warszawie. W tym roku zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości chcieli zamanifestować poparcie dla rządu i prezydenta Dudy. Z powodu kryzysu w Trybunale Konstytucyjnym PiS zmaga się z falą krytyki, wczoraj ulicami stolicy przeszedł marsz w obronie demokracji. Tutaj przeczytasz naszą relację na żywo.

- Dziedzictwo Solidarności zostało po 1989 roku odrzucone - mówił na początku marszu prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Byli tacy, którzy się wstydzili za Solidarność, byli tacy, którzy chcieli schować sztandary Solidarności. A one są potrzebne. Musimy budować wspólnotę, bo inaczej nie zbudujemy silnej Polski, nie zabezpieczymy naszej wolności, nie będziemy się w Europie liczyć - mówił.

"Trzeba mobilizacji"

Prezes PiS Jarosław KaczyńskiPrezes PiS Jarosław Kaczyński Fot. Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta

Kaczyński dodał: Rok 2015 to ważny rok, prawie tak jak 1989 i 1990. Musimy się zmobilizować, bo inaczej nie zdołamy odnieść zwycięstwa. Mówimy "damy radę". Ale to nie mogą być tylko słowa, to musi być mobilizacja. Nie tylko 13 grudnia będziemy gotowi zgromadzić się w tym miejscu, by wspólnie upominać się o prawa i wspólnie pokazywać palcem tych, którzy tych praw nam odmawiają - stwierdził lider PiS.

Przypomniał wizytę papieża Jana Pawła II. - W 1991 roku Ojciec Święty przedstawił nam wielki plan budowy porządku, także moralnego w naszym kraju. Został wtedy brutalnie odrzucony. Miał być w Polsce 3 razy, ale taką kampanię zorganizowano w naszym kraju, że po raz trzeci nie przyjechał. Musimy odrzucić tych, którzy wtedy tę kampanię organizowali. Oni są wciąż obecni. To oni próbują nas zablokować - doda prezes, ale nie wyjaśnił, kogo ma na myśli.

Zima-lato

Prezes PiS Jarosław KaczyńskiPrezes PiS Jarosław Kaczyński Fot. Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta

- Będę jeszcze mówił o sensie tego starcia, które dzisiaj mamy w Polsce. Bardzo wielu ludzi tego nie rozumie. Wielu uwierzyło, że w ciągu gorącego lata jest mroźna zima, bo jak w telewizji tak powiedzieli, to tak jest. Dziś nie o demokrację chodzi, a o to, by demokracja mogła rzeczywiście decydować, a nie garstka ludzi, jednej strony, ludzi zaprzedanych obcym, a także wewnętrznym, ale niemającym nic wspólnego z interesem ogromnej większości Polaków - ocenił Kaczyński.

Prezes przed TK o "bandzie kolesi", "gangsterach"

Prezes PiS Jarosław KaczyńskiPrezes PiS Jarosław Kaczyński Fot. Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta

Mocniejsze słowa padły przed Trybunałem Konstytucyjnym: Kaczyński mówił o "bandzie kolesi", które rozsiadła się w urzędach i o "gangsterach". O Trybunale, który mógłby blokować zmiany na lepsze i "odbudowę Polski". - Oni chcą nam uniemożliwić danie 500 zł na dziecko. Dlaczego? Bo to my dajemy. Oni mówią "nie wolno".

Prezes PiS przekonywał, że partie opozycyjne i sędziowie TK nie chcą dopuścić, by Polacy otrzymali podwyżkę płac, by przywrócony został poprzedni wiek emerytalny oraz przyznane darmowe leki dla seniorów po 75. roku życia.

Stwierdził: W Polsce dziś trwa wielki spór. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie - o co w gruncie rzeczy chodzi? Ci, którzy byli tutaj wczoraj i inni mówią, że chodzi o wypełnianie przez Trybunał Konstytucyjny jego przewidzianej przez prawo roli. To żart. Sędziowie TK, w tym prezes, osobiście brali udział w tworzeniu ustawy, o której sami musieli powiedzieć, że złamała Konstytucję, łamią nieustannie procedury, wydają arbitralne, bezpodstawne wyroki - wyliczał prezes. Tłum krzyczy: Hańba!

Marsz Wolności i Solidarności jest cykliczną imprezą organizowaną przez PiS w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: