Duda i Szydło przed Trybunałem Stanu? "Kaczyński nieuchronnie pcha ich w tym kierunku"

Zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego może mieć dla prezydenta i premier bardzo poważne konsekwencje - ocenia Rafał Grupiński. I dodaje, że do takiej sytuacji przyczynia się sam prezes PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia jest nieważny - uznała szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa i wstrzymała jego publikację w Dzienniku Ustaw. Odpowiedź Trybunału nie pozostawia złudzeń: premier ma obowiązek ogłosić ten wyrok.

Do słów Kempy na konferencji prasowej odniósł się Rafał Grupiński z PO. - Orzeczenia TK publikuje się i wykonuje niezwłocznie. TK jest instytucją, która stoi na straży demokracji w Polsce; nie wolno tego w żaden sposób podważać. Wątpliwości dotyczące tego, w jakim składzie Trybunał orzekał, jest oczywiście szukaniem wyjścia z trudnej sytuacji, w której politycy PiS postawili zarówno Andrzeja Dudę, jak i Beatę Szydło - mówił.

- Jarosław Kaczyński wraz ze swoim otoczeniem i doradcami nieuchronnie pchają prezydenta i premier przed Trybunał Stanu - ocenił poseł. Zdaniem Grupińskiego niepublikowanie wyroku TK było właśnie próbą uchronienia Dudy i Szydło przez TS.

Co było w wyroku?

Trybunał Konstytucyjny stwierdził 3 grudnia, że poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sposób niezgodny z konstytucją. Ale wybór pozostałej trójki był zgodny z ustawą zasadniczą.

Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziów TK wybranych przez Sejm. Przypominamy, że prezydent Andrzej Duda do tej pory nie zaprzysiągł tych sędziów.

Co z wyrokiem z środy?

Czy podobnego pisma należy się spodziewać w sprawie wyroku Trybunału ze środy 9 grudnia? TK uznał wtedy nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym za częściowo niezgodną z konstytucją. W tej sprawie Trybunał także orzekał w składzie pięcioosobowym. I to orzeczenie także nie zostało jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: