Pierwszy samolot z uchodźcami z Syrii wylądował w Kanadzie

163 uchodźców z Syrii przyleciało dziś w nocy wojskowym samolotem do Toronto, gdzie zostali przywitani przez premiera Kanady Justina Trudeau.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- To wspaniała noc - powiedział kanadyjski premier. - Kanada pokaże dziś swoim nowym obywatelom, jak bardzo mamy otwarte serca i jak jesteśmy gościnni wobec osób, których dotknęły tak wyjątkowo trudne sytuacje - mówił Trudeau.

W sumie 25 tysięcy uchodźców

Samolot, który wylądował około północy na lotnisku w Toronto będzie jednym z dwóch używanych do przesiedlania uchodźców. Premier Kanady zapowiedział, że do końca tego roku do kraju przyjedzie 10 tysięcy Syryjczyków, a do końca lutego 2016 roku kolejnych 15 tysięcy.

Burmistrz Toronto, oprócz pobytu na lotnisku, powitał przyjezdnych także na Twitterze.

Największa kanadyjska gazeta "Toronto Star" na swojej pierwszej stronie zamieściła napis "Witamy w Kanadzie" w języku arabskim. Do tego pojawił się także artykuł, który opowiada o pogodzie, hokeju na lodzie i kanadyjskim slangu.

Po drugiej stronie granicy strach

Otwartość i kanadyjska euforia bardzo mocno kontrastują z tym, co dzieje się w sąsiednich Stanach Zjednoczonych, gdzie po zamachach w Paryżu pojawiły się głosy (wśród opozycji), aby zakazach wjazdu do kraju uchodźcom. Już teraz gubernatorzy niektórych stanów zadeklarowali, że nie będą akceptować przybyszów z Syrii.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: