Powstanie internetowy rejestr pedofilów. Wiceminister Jaki: Każdy będzie mógł ich sprawdzić

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która wprowadzi internetowy rejestr skazanych za pedofilię. - Każdy z nas będzie mógł sprawdzić osobę, która była skazana za przestępstwa pedofilskie - powiedział w Radiu Zet Patryk Jaki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przedstawił w Radiu Zet plan stworzenia ogólnodostępnego rejestru osób skazanych za pedofilię.

- Gdy pojawi się jakiś nowy sąsiad, który wydaje się miły, ale zaprasza gdzieś dziecko, to każdy z nas w Internecie będzie mógł sprawdzić, czy to jest osoba, która wcześniej była skazana na przykład za przestępstwa pedofilskie ze szczególnym okrucieństwem bądź popełniała je w recydywie - mówił Monice Olejnik Jaki. Jak dodał, to rozwiązanie prawne wzorowane jest na przepisach francuskich i brytyjskich. - We Francji znacząco poprawiło to bezpieczeństwo - mówił Jaki, zwracając jednak uwagę, że rozwiązanie nie wyeliminuje wszystkich groźnych sytuacji. - My jednak, jako państwo polskie, mamy obowiązek poprawiać bezpieczeństwo obywateli - podkreślił.

- Służby więzienne powinny zawiadamiać policję po wyjściu pedofila - zauważyła Olejnik. - Oczywiście, ma pani rację, ale w tej chwili się to nie dzieje, nie da się tego w żaden sposób sprawdzić - odparł wiceminister. - Dlatego taki publiczny rejestr pedofilów w naszej ocenie tę sytuację poprawi - stwierdził. Sceptycznie odniósł się natomiast do forsowanej przez Donalda Tuska koncepcji kastracji pedofilów. - Ja mam duży dystans do tego typu pomysłów, uważam że lepiej przenieść na nasz grunt rozwiązania sprawdzone w państwach Zachodu - mówił.

Cały wywiad na stronie Radia Zet .

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: