Dziś prezydent i PiS krytykują Trybunał Konstytucyjny. A co Andrzej Duda mówił o TK w maju?

- Trybunał nie jest sądem faktów, ale prawa. Nie może oceniać i uchylać ustaw podejmowanych przez Sejm - pouczał w środę sędziów TK Andrzej Duda. A co na temat Trybunału mówił kilka miesięcy temu.

Obecnie Andrzej Duda, podobnie jak jego macierzysta formacja, jest w ostrym sporze z Trybunałem Konstytucyjnym. - Trybunał ocenia podstawę prawną wyboru, ale nie jego procedurę. Nie może oceniać uchwał podejmowanych przez Sejm, ponieważ te uchwały są podejmowane w sprawach indywidualnych. Podobnie jak TK nie ocenia decyzji administracyjnych i wyroków innych sądów - mówił w środę Duda?

- Zachodzi pytanie o bezstronność sędziów Trybunału. W szczególności zachodzi pytanie, czy rzeczywiście panowie sędziowie mogą orzekać we własnej sprawie - atakował sędziów Trybunału Konstytucyjnego szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz atakował sędziów Trybunału Konstytucyjnego szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz na dzień przed wydaniem wyroku przez TK.

W tym kontekście warto przypomnieć sobie, jak o roli Trybunału mówił Andrzej Duda w maju, podczas kampanii prezydenckiej. Jego słowa przytoczył na Twitterze dzienniakrz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz.

- Trzeba podnieść rolę Trybunału Konstytucyjnego i wprowadzić do Konstytucji nowe konkretne zapisy w tej kwestii. Kompetencje Trybunału powinny być rozszerzone, by Trybunał mógł interweniować w takich sytuacjach, kiedy Konstytucja jest naruszana w działaniu organów administracji publicznej w relacji także między organami - mówił Duda w Zakopanem.

Wypowiedź Dudy zobaczyć można na poniższym nagraniu.

Zobacz wideo
Więcej o: