Angela Merkel "Człowiekiem Roku" według tygodnika "Time"

"To kanclerz wolnego świata" - ogłosił tygodnik. I przyznał Angeli Merkel tytuł "Człowieka Roku" 2015, doceniając postawę szefowej niemieckiego rządu wobec "problemów współczesnego świata".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTytuł otrzymuje osoba, która - według magazynu - miała największy wpływ na wydarzenia w Ameryce i na świecie. Za co wyróżniono Merkel? "Za wymaganie od swego kraju zdecydowanie więcej niż inni politycy odważyliby się, za twardą postawę wobec tyranii i oportunizmu, a także za wytrwałe przywództwo w świecie, w którym coraz mniej pomocy" ogłosiła redakcja w komunikacie.

"Time" zwraca uwagę, że ostatni raz kobieta znalazła się na specjalnej okładce gazety 29 lat temu - wówczas wyróżniono Corazon Aquino, filipińską polityk i pierwszą kobietę-prezydent w historii Azji.

Na podium "Time" znaleźli się lider tzw. Państwa Islamskiego, Abu Bakr Al-Baghdadi, a także amerykański polityk Donald Trump. Nominacja dla Al-Baghdadiego wzbudziła spore kontrowersje - przywódca dżihadystów jest jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie, to jemu przypisuje się też odpowiedzialność za ataki w Tunezji czy zamachy w Paryżu. "Nie wyrządził nic prócz zła" - zwracał uwagę "The Telegraph".

W ubiegłym roku tytuł Ludzi Roku tygodnik "Time" przyznał lekarzom, pielęgniarkom i innym osobom walczącym z wirusem ebola w Afryce Zachodniej. Natomiast w poprzednich edycjach tytuł otrzymał m.in. papież Franciszek, Barack Obama, Władimir Putin, Bono, Bill Gates, Jan Paweł II, Lech Wałęsa czy Mark Zuckerberg.

O historii kariery i życiu Angeli Merkel przeczytasz w biografii >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: