Szydło nie powoła Rady Gospodarczej. Ten organ utworzono za czasów gabinetu Tuska

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. Beata Szydło nie powoła Rady Gospodarczej. Zamiast tego premier będzie "korzystać z efektów pracy" Narodowej Rady Rozwoju. 2. Narodowa Rada Rozwoju to organ powołany przez prezydenta Dudę. 3. Radę Gospodarczą utworzył w 2010 roku ówczesny premier Donald Tusk.

- Uznajemy, że nie ma potrzeby budowania ciała na poprzedni wzór - tłumaczy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Konsultacje Rady Ministrów z ekspertami Narodowej Rady Rozwoju mają mieć charakter nieformalny.

Kto wchodzi w skład Narodowej Rady Rozwoju?

W radzie zasiada ponad 80 osób. To eksperci z różnych dziedzin - wśród nich są m.in. Marek Balicki, prof. Adam D. Rotfeld, prof. Zyta Gilowska, Bronisław Wildstein czy prof. Witold Modzelewski.

Pełny skład Rady możesz sprawdzić tutaj >>>

Rada składa się z 10 sekcji - obok gospodarki, pracy i przedsiębiorczości są to m.in. ochrona zdrowia, wieś i rolnictwo, samorząd i polityka spójności, kultura, tożsamość narodowa i polityka historyczna, bezpieczeństwo i obronność, polityka zagraniczna, nauka i innowacje, edukacja, młode pokolenie i sport, polityka społeczna i rodzina.

Czym była Rada Gospodarcza?

Radę Gospodarczą przy premierze powołał w 2010 roku ówczesny szef rządu Donald Tusk. Jej pierwszym przewodniczącym był były premier i wieloletni prezes Pekao Jan Krzysztof Bielecki.

Rada odpowiadała za opiniowanie bieżących i planowanych działań rządu; brała udział m.in. w pracach nad zmianami w OFE i systemie emerytalnym z 2011 roku. Do zadań Rady należało m.in. przedstawianie metod i sposobów rozwiązywania problemów związanych z wdrażaniem celów polityki gospodarczej i społecznej rządu, z uwzględnieniem uwarunkowań krajowych i zagranicznych. Do tej pory ukazuje się codzienny biuletyn Rady informujący o najważniejszych wydarzeniach życia gospodarczego.

Na szefa Rady premier Ewa Kopacz powołała w 2014 roku europosła PO i byłego komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego. Pod jego kierownictwem Rada została recenzentem m.in. programu dla górnictwa.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: