Holendrzy zawinęli Biblię w obwolutę Koranu i czytali kontrowersyjne cytaty. Jakie były reakcje?

Dwóch holenderskich youtuberów postanowiło sprawdzić, czy ich rodacy są obiektywni w ocenianiu religii. Zapytali przechodniów, co myślą o cytatach z Biblii, mówiąc że pochodzą one z Koranu. Pytali m.in. o obcinanie kobietom rąk i zabijanie homoseksualistów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDrastyczne cytaty z Koranu są częstym argumentem za tym, że islam sprzyja terrozyzmowi i ekstremizmowi. Jednak podobne cytaty można znaleźć także w Biblii. Czy jesteśmy obietywni w ocenie obu religii? Postanowili to sprawdzić holenderscy youtuberzy.

- Od czasu ataków w Paryżu, związki między islamem a tzw. Państwem Islamskim są stale debatowane - zaczynają twórcy filmiku Sacha Harland i Alexander Spoor i dodają, że muzułmanów oskarża się o wyznawanie religii, która "nie ma miejsca z zachodnim świecie".

"...odetniesz jej rękę, nie będzie twe oko miało litości"

- Dlatego zaczęliśmy się zastanawiać, jak w takim razie jest z chrześcijaństwem, religią, która w ogromnej mierze ukształtowała naszą kulturę? - mówią Holendrzy. Dwójka youtuberów wybrała - jak sami mówią - cytaty z Bilblii, których treść "kontrastują z zachodnimi wartości i normami".

Wśród nich znalazły się m.in. : 1 Tm 2:11 "Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się, nauczać zaś kobiecie nie pozwalam" ; Kpł 15:29 "Jeżeli i wtedy nie będziecie Mi posłuszni (...) będziecie jedli ciało synów i córek waszych" ; Pwt 25:12 "Jeśli się bić będą mężczyźni, (...) żona jednego z nich i - chcąc wyrwać męża z rąk bijącego - wyciągnie rękę (...) odetniesz jej rękę, nie będzie twe oko miało litości" ; Kpł 20:13 "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną (...) popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią" .

Holenderscy youtuberzy czytają cytaty z Biblii, zakrytej obwolutą KoranuHolenderscy youtuberzy czytają cytaty z Biblii, zakrytej obwolutą Koranu youtube.com/Dit Is Normaal

Harland i Spoor kupili kopię Biblii i zakryli jej okładkę obwolutą Koranu, a następnie podkreślili wybrane cytaty i wyszli na ulicę, by czytać je przypadkowym przechodniom. Jakie były ich komentarze?

- Jak ktokolwiek może w to wierzyć? To niesłychane! - powiedziała jedna z zapytanych. - Jeśli wychowałeś się z tą książką i takimi poglądami, to na pewno wpłynie na twój sposób myślana - stwierdził inny z przechodniów.

- To brzmi, jakby oni chcieli zmusić cię do uwierzenia w to, w co oni wierzą - mówiła starsza kobieta.

Następnie Harland i Spoor zapytali się przechodniów, jak to, co usłyszeli, ma się do tego, co sądzą o Biblii. - Po usłyszeniu tych cytatów uważam, że Koran jest bardziej agresywny, szczególnie te fragmenty, mówiące o obcinaniu rąk - stwierdził młody mężczyzna

- Wydaje mi się, że w Biblii jest więcej pozytywnych rzeczy - powiedziała kobieta. - Największą różnicą jest to, co właśnie przeczytałeś: rola kobiety - wnioskuje inna Holenderka. - Świat się zmienia i uważam, że oni powinni dostosować się do tego - podsumowuje młoda kobieta.

W końcu youtuberzy wyjawili swoim rozmówcom, że w rzeczywistości czytali im cytaty w Biblii. - To właśnie są uprzedzenia. Ja staram się nie być uprzedzony do innych religii, ale wygląda na to, że i tak jestem - mówi jeden z pytanych.

 

To, że drastyczne i niepasujące do zachodnich norm fragmenty znajdują się zarówno w Biblii, jak i w Koranie, nie powinno dziwić. Obie święte księgi mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, opowiadają o kilkudziesięciu tych samych postaciach (w tym Jezusie) i wydarzeniach.

W obu wielkich religiach wielu współczesnych duchownych tłumaczy, że tego typy fragmenty należy rozpatrywać przez ich kontekst historyczny i nie brać dosłownie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: