PiS i Kaczyński w fatalnym świetle w materiale CNN. "Ośmielili mroczne siły w Polsce"

"Filar stabilności w Europie" i "modelowy członek UE" idzie w bardzo złym kierunku - taki obraz Polski ukazuje w najnowszym materiale telewizja CNN. I to nie byle jakim materiale. Wpływowy dziennikarz Fareed Zakaria mówi w nim o "przywracaniu elementów sowieckiej cenzury", "mrocznych siłach" palących kukły Żydów i "zapatrzonym w Orbana" Kaczyńskim.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMateriał o Polsce zaczyna się od "success story" - naszego ogromnego wzrostu gospodarczego, przejścia kryzysu lepiej niż jakikolwiek kraj UE, gospodarz programu nazywa Polskę "modelowym członkiem UE" i "lojalnym sojusznikiem w NATO". - Ale wydarzenia w Polsce przybrały bardzo brzydki obrót - zastrzega. I wylicza:

1. "Odkąd władzę w Polsce przejęła prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość, ruszyła do wielkiego, błyskawicznego przejmowania władzy, które doprowadziło do pojawienia się porównań do zamachu stanu"

2. "W wątpliwym prawnie ruchu nowy parlament unieważnił wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, by zrobić miejsce dla tych, którzy byliby po myśli partii"

3. "Prawo i Sprawiedliwość wydaje się również przywracać elementy sowieckiej cenzury. Nowy minister kultury nakazał, by nie wystawiać sztuki noblistki" .

4. "Oficjalnym szefem rządu jest Beata Szydło, ale obserwatorzy mówią, że to szef partii Jarosław Kaczyński naprawdę rządzi. Kaczyński wyrażał podziw dla Orbana, który ograniczył wolność słowa i kontroluje żelazną ręką prasę na Węgrzech".

Oto cały materiał:

 

W materiale CNN jest też mowa o Mariuszu Kamińskim i jego nominacji na koordynatora ds. służb specjalnych - skontrastowanej z jego wyrokiem za nadużycie władzy na tym stanowisku. Prezenter mówi też o prezydencie Dudzie, którego nazywa "partyjnym lojalistą", który ułaskawił Kamińskiego, by można go było nominować na nowe-stare stanowisko.

Na reakcję w polskim internecie nie trzeba było długo czekać. Komentarze na Twitterze oczywiście różniły się w zależności od opcji politycznej komentującego:

Niezależnie jednak od poglądów politycznych widać, że wizerunek Polski w tym materiale jest bardzo zły. Jest w nim też mowa o wycofywaniu się Polski ze zobowiązania przyjęcia uchodźców. PiS miał też - zdaniem prezentera - przyczynić się do wzrostu antyimigranckiej retoryki i "ośmielić" "mroczne siły w Polsce".

- Na jednym z protestów wykrzykiwano antyislamskie hasła, a potem spalono kukłę ortodoksyjnego Żyda - mówi gospodarz programu Fareed Zakaria.

Kim jest Fareed Zakaria?

Zakaria to nie byle kto. To znany i liczący się na świecie dziennikarz i komentator, autor pięciu książek, w tym trzech międzynarodowych bestsellerów, były wydawca "Newsweek International", współpracownik tygodnika "Time", autor książek i komentator polityczny. Kilka lat temu zarzucono mu popełnienie kilku plagiatów. Niesmak, i to duży, pozostał. ale dziennikarz wyszedł z tego kryzysu obronną ręką, a wydawcy nie zrezygnowali z jego usług. A jego "GPS" to popularny wśród widzów program o polityce międzynarodowej i sprawach zagranicznych. I to właśnie w tym programie stwierdził, że to, co dzieje się nad Wisłą, "jest bardzo niepokojące i zaskakujące, ponieważ w ostatnich latach Polska była rzadkim filarem stabilności w Europie. Jej gospodarka urosła o 50 proc. przez ostatnią dekadę".

Ale dziennikarz nie wini wyłącznie PiS. Skrytykował też Platformę Obywatelską. - Mimo sukcesów gospodarczych poprzednia partia, która rządziła 8 lat, wypaliła się przez skandale i złą politykę - podkreślił.

Zakaria popełnił jeden poważny błąd - nazwał Węgry naszym sąsiadem. Jego zdaniem Polska, tak jak swój "sąsiad" wydaje się iść w kierunku "nieliberalnej demokracji", gdzie ludzie mogą głosować, ale nie mają gwarancji wolności obywatelskich i rządów prawa. - Jeśli Europa ma zwalczyć swoje problemy, w tym kryzys imigracyjny i agresję Władimira Putina, potrzebuje stabilnej Polski, która będzie przewodzić w tej walce. Miejmy nadzieję, że chłodne głowy przeważą - konstatuje dziennikarz CNN.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnijnaszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: