Promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy ostro o jego decyzjach [CYTAT DNIA]

Prezydent już trzy razy złamał konstytucję - uważa promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy. Podobnego zdania jest Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że działania Dudy w związku z wyborem nowych sędziów TK były niekonstytucyjne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasProfesor Jan Zimmermann z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego ostro ocenił działania prezydenta Dudy. - Ubolewam, że jest on absolwentem naszego wydziału - powiedział w rozmowie z IARem .

- Pisał u mnie doktorat, znam go 20 lat i jest on dobrym prawnikiem, ale dobry prawnik powinien wiedzieć, co to jest demokratyczne państwo prawne, co to jest Trybunał Konstytucyjny i co to jest Konstytucja - stwierdził i dodał, że "niestety Andrzej Duda brnie coraz bardziej - do dziś licząc złamał Konstytucję trzy razy".

Chodzi o ułaskawienie Mariusza Kamińskiego, brak zaprzysiężenia trójki sędziów wybranych przez poprzednich sędziów i zaprzysiężenie czterech sędziów wybranych przez obecny sejm. - Andrzej Duda nie przejął się niczym. Nie chcę go usprawiedliwiać, bo złamanie przez niego konstytucji jest poza dyskusją, ale wydaje mi się, że nie zrobił tego swoją samodzielną decyzją - uważa Zimmermann.

Z promotorem prezydenta rozmawiał także dziennikarz krakowskiego oddziału Wyborczej.pl . - Bardzo boleję, wiedząc że bierze w tym udział mój wychowanek, prezydent Andrzej Duda - mówił Zimmermann o zamieszaniu związanym z wyborem sędziów Trybunału.

Ślubowanie sędziów

Prezydent Duda miał obowiązek niezwłocznie przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm w październiku. - Niezwłoczne odebrane ślubowania od sędziego jest konstytucyjnym obowiązkiem głowy państwa - mówił w uzasadnieniu dzisiejszego orzeczenia sędzia Marek Zubik. Prezydent musiał zrobić to nawet, jeśli miał wątpliwości co do ustawy: - Zwłoka z przyjęciem przez prezydenta ślubowania sędziów TK nie może się wyłącznie opierać o zarzut wadliwości samej podstawy prawnej.

Inaczej było w przypadku sędziów wybranych przez nowy Sejm . Mimo protestów opozycji i środowiska prawniczego, włączając w to macierzystą uczelnię Andrzeja Dudy, prezydent przyjął ślubowanie od nowych sędziów w dniu, w którym Trybunał Konstytucyjny ma zbadać zgodność z konstytucją ustawy o trybunale z czerwca 2015, która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 5 nowych sędziów TK.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: