Trwa posiedzenie TK ws. ustawy o wyborze pięciu sędziów. Przed siedzibą protesty [TRANSMISJA]

Rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. Bada czerwcową ustawę o TK, która była podstawą wyboru przez Sejm poprzedniej kadencji pięciu sędziów, od których prezydent nie przyjął ślubowania. Przed siedzibą TK trwa protest. Oglądaj naszą transmisję na żywo.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zaczęło się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, który ma orzec, czy ustawa z czerwca 2015 o wyborze pięciu sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji jest zgodna z konstytucją.

Tuż po rozpoczęciu posiedzenia trybunał zdecydował o przerwie w obradach podczas, której rozpatrzy wniosek Sejmu o odroczenie rozprawy.

Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu.

Przed siedzibą trybunału jest nasz reporter. Oglądaj transmisję na żywo.

- Na miejscu są członkowie Komitetu Obrony Demokracji (KOD), do którego akces na FB zgłosiło ponad 40 tys. osób. Pikietują - jak sami mówią - by nie zniknęła demokratyczna Polska. Choć jest niedoskonała, ale wolna - relacjonuje demonstrację nasz reporter.

Około 200 uczestników wznosi okrzyki: "Nie damy się dyktaturze", "blitzkrieg PiS", "jesteśmy narodem wolnym" oraz "nie lewacy, nie prawacy. Grunt to zwykli ludzie pracy".

Szef KOD zwrócił się mediów: Jesteście zagrożeni. PiS zabierze się też za was. Cieszymy się, że tu jesteście. - Prawa nie można sobie przywłaszczyć nawet jeśli używa się prawa w nazwie partii. Są tu ludzie z wielu miejsc w kraju, m.in. z Torunia, Krakowa, Wrocławia, Wałbrzycha, Łodzi i Katowic - twierdzi szef KOD.

Sejm uchwałą unieważnił wybór sędziów z października

Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać. Sejm - głosami PiS i Kukiz'15 - zdecydował o unieważnieniu ich wyboru i wybrał pięciu nowych sędziów zgłoszonych przez PiS.

W nocy Duda przyjął ślubowanie od Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego.

Od piątego wybranego przez Sejm sędziego - Julii Przyłębskiej - prezydent odbierze ślubowanie po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi on w TK, a ta upływa 8 grudnia.

Czterech zaprzysiężonych sędziów stawiło się w siedzibie trybunału.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: