Protesty przed Sejmem. "Ręce precz od Trybunału", "Zamachowcy! Zamachowcy!"

"Demokracji nie oddamy", "Zamachowcy! ", "Ręce precz od Trybunału" - krzyczeli zebrani pod Sejmem przeciwnicy zmian w TK. Przy ul. Wiejskiej była też druga grupa demonstrantów - ci apelowali do prezydenta o referendum ws. rozwiązania Trybunału. Doszło do szarpaniny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasGdy w Sejmie głosowano nad wyborem pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego - kandydatów zgłosił tylko klub PiS - przed gmachem na Wiejskiej zebrały się dwie grupy zwolenników i przeciwników zmian w TK.

embed

Kilkadziesiąt osób popierających zmiany skandowało: "Zamachowcy! Zamachowcy!", "Precz z komuną", "Polska racja stanu". Zebrani zaapelowali też do Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum ws. rozwiązania Trybunału.

embed

Z kolei jeden ze współorganizatorów protestu przeciwników zmian w TK, Jakub Górnicki ze stowarzyszenia e-Państwo mówił, że obecna władza odbiera głos nie tylko opozycji, ale również obywatelom. - Taki tryb pracy Sejmu nie jest dobry. Opozycja i obywatele powinni mieć więcej czasu i możliwości udziału w pracach nad ustawami czy też uchwałami - przekonywał.

embed

Przeciwnicy zmian w TK skandowali: "Państwo prawa, nie prezesa" oraz "Demokracji nie oddamy".

Podczas protestu miała miejsce szarpanina między kilkoma osobami z obu grup. Doszło do niej, gdy jeden ze zwolenników zmian w Trybunale chciał odebrać transparent osobie z przeciwnej grupy. Szarpiących się rozdzieliła policja.

embed

Przed Sejmem protestowała także partia Razem - w obronie Konstytucji. Razem protestuje przeciw wyborowi nowych sędziów TK; zdaniem tej partii to "zawłaszczanie państwa, niszczenie standardów demokratycznych i konkretna groźba złamania prawa".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: