"Jest mi po prostu wstyd za naszych posłów. Byłem na komisji, stałem jak naiwniak, przecierając oczy"

- Jest mi po prostu wstyd. Tak na maksa wstyd, za naszych posłów - ze wszystkich partii - pisze Jakub Górnicki ze stowarzyszenia e-Państwo, współorganizator protestu "Ręce precz od Trybunału".

" Stałem na tej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka , która opiniowała kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. Nikt nie wskazał podstawy prawnej spotkania, a gdy opozycja chciała zadać pytania przegłosowano, że ich nie będzie.

Po prostu - nie padło żadne pytanie do kandydatów. Po czym zostali zaopiniowani pozytywnie. Wcześniej 20 minut odczytywano ich życiorysy. Koniec kropka. To jest moim zdaniem skandal. To tak nie może wyglądać. Po co nam Sejm? Po co ma informować opinię publiczną? Gdzie szansa na pytania. Ale nawet gdy im odebrano szansę - nikt nie powalczył inaczej.

Stałem tak jak taki naiwniak, przecierając oczy i mówiąc sobie - to się nie dzieje. To są posłowie. Tak wiem, powiecie - na co liczyłeś. Może nie na cuda, ale nie na cyrk.

Dzisiaj idę zaprotestować przeciwko drastycznemu zaniżaniu standardów debaty, przeciwko braku jawności. Przeciwko braku wyczucia powagi sytuacji przez posłów - którzy nie chcą tego rozwiązać. To już dawno przestało być śmieszne - trzeba usiąść i tę sytuację zakończyć. A potem niech niedawno wybrany Sejm działa dalej" - pisze Jakub Górnicki.

***********

*Jakub Górnicki jest współorganizatorem protestu pod hasłem "Ręce precz od Trybunału". Jak podkreśla, do protest apolityczny. Obywatele biorący w nim udział domagają się informacji i debaty publicznej. Organizatorzy oferują pomoc w dostępie do informacji i opinii ekspertów:

"Naszym celem - od dawna - jest propagowanie jawności i dostępu do informacji, które są podstawą rozumienia sytuacji. Nie dajemy gotowych poglądów, tylko fakty. Teraz - jest zamieszanie, jest konflikt polityczny, niektórzy już stanęli po różnych stronach barykady - ale to nie jest bitwa o narrację, tylko o prawdę - a ta jest jedna.

Jeśli czujesz, że nie rozumiesz o co chodzi w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, masz pytania i chcesz uzyskać na nie kompetentne odpowiedzi - to specjalnie dla Ciebie startuje #TKpomoc . Grupa prawników, którzy od dawna śledzą sprawę - i co ważne - są apolityczni. Od godziny 17:30 pod Sejmem, w specjalnych kamizelkach oraz z kartkami z tagiem #TKpomoc działa grupa ludzi, którzy odpowiedzą na każde pytanie. Przyjdź, zapytaj skonfrontuj. Chcemy rozmawiać, debatować - ba, możemy się nawet posprzeczać. Byle prowadziło to do zrozumienia co się dzieje i własnej oceny sytuacji - bo na tym nam właśnie zależy. Jeśli chcesz do nas dołączyć i wspomóc akcję w swoim mieście - wyślij maila na adres tylko@jestesmyobywatelami.pl".

Zobacz wideo
Więcej o: