Konferencja po posiedzeniu rządu Beaty Szydło [RELACJA]

Z programu 500+ skorzysta ponad 2 mln polskich rodzin, a ponad 3 mln polskich dzieci może otrzymać świadczenie wychowawcze. Z kolei część osób - po otrzymaniu 500 zł na dziecko - straci uprawnienia do korzystania z form pomocy społecznej. Na konferencji premier i minister ds. rodziny, pracy i polityki społecznej był reporter Gazeta.pl

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPremier na dzisiejszej konferencji przedstawiła decyzje, które zapadły na dzisiejszym posiedzeniu rządu. Głównym tematem wystąpienia Beaty Szydło była prezentacja mapy drogowej projektu Rodzina 500+. Na miejscu był nasz reporter Mateusz Włodarczyk.

Relację z konferencji możesz obejrzeć <<< W TYM MIEJSCU >>>

500 złotych najpóźniej w kwietniu

Premier powiedziała, że program 500+ ruszy najpóźniej w kwietniu 2016 roku. Dodała, że kwota 500 złotych będzie kwotą netto.

Jak dodała, "mapa drogowa programu 500+", czyli harmonogram prac nad projektem ustawy, został przyjęty przez Radę Ministrów.

- Drugie posiedzenie Rady Ministrów - przyjęty jest program Rodzina 500+; został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Dajemy sobie na te uzgodnienia 20 dni. 21 grudnia mija formalny termin uzgodnień międzyresortowych i wówczas kierujemy projekt do konsultacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i do konsultacji społecznych - mówiła. Jak podkreśliła, rząd chce, by program był bardzo szeroko konsultowany. - Czekamy na każdy głos, każdą opinię w tej sprawie - zadeklarowała.

Część osób straci uprawnienia do świadczeń

- Bardzo często pojawia się informacja i obawa o to, że część osób, która otrzyma to wsparcie (500 zł na dziecko), z powodu poprawienia swojej sytuacji dochodowej starci uprawnienia do korzystana z form pomocy społecznej. Rzeczywiście, tak się stanie. Jednym z celów naszego wsparcia rodziny, naszej pomocy państwa w wychowaniu dzieci jest to, żeby część rodzin wyszła z sytemu pomocy społecznej. Jeśli rodzina w tym systemie pomocy tkwi 10 czy 15 lat, to jest to porażka pomocy społecznej - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister była pytana, czy rząd zamierza utrzymać ulgę podatkową na dziecko. - Jeśli chodzi o ulgę podatkową, nie planujemy żadnych zmian. Ulga pozostaje - powiedziała.

Obecnie rodzina z jednym dzieckiem może maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym 1 tys. 112,04 zł; z dwójką dzieci - 2 tys. 224,08 zł; z trójką - 4 tys. 224,12 zł; z czwórką - 6 tys. 924,12 zł, a z pięciorgiem - 9 tys. 624,12 zł.

Konsultacje społeczne

Według Szydło konsultacje społeczne zakończą się 21 stycznia. - 28 stycznia projekt zostanie przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Do 2 lutego przyjmujemy ustawę przez Radę Ministrów i projekt ustawy kierowany jest do prac parlamentarnych. I od 9 lutego zakładamy, że będą trwały prace w parlamencie - około 4 tygodni - opisywała. Jak powiedziała, po podpisaniu przez prezydenta ustawy, "najpóźniej w kwietniu" program zostanie uruchomiony i zacznie się zbieranie aplikacji i wypłata środków.

- Chcemy, żeby to był program dobry, żeby był skuteczny, żeby był wykorzystywany z korzyścią dla polskich rodzin. I mamy nadzieję, że nie tylko będzie wspierał rodziny, ale że więcej dzieci w Polsce będzie się rodziło - powiedziała premier

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: