Jak zmieniła się epidemia AIDS przez ostatnią dekadę? Raport WHO [5 Punktów]

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zamieściło raport na temat rozwoju zarażeń HIV. Rezultaty są zatrważające. WHO nawołuje do poprawienia metod prewencji i leczenia osób zarażonych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas WHO wraz z Europejskim Centrum ds. Zapobieganiu i Kontroli Chorób (ECDC) publikują raport z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, obchodzonego 1 grudnia. Pomiary liczby zarażonych w Europie zaniepokoiły badaczy. - Mimo naszych wysiłków, wirusem HIV zaraziły się 142 tys. Europejczyków. To największa liczba od początku epidemii w latach 80. - napisali przedstawiciele WHO w raporcie. Co zmieniło się w Europie przez ostatnie dziesięć lat?

1. Drastycznie zwiększyła się liczba zachorowań wśród osób heteroseksualnych. Jak podaje ECDC, tym problemem dotknięta jest Europa Wschodnia. Jak podają badacze, liczba zarażonych heteroseksualistów podwoiła się w ostatniej dekadzie.

2. Jednak największa grupa nowych zarażonych to homoseksualiści. Mimo silnego nacisku na prewencje, to właśnie homoseksualiści są najbardziej narażeni na infekcję w zachodniej Europie. - wzrost zachorowań u aktywnych seksualnie homoseksualnych mężczyzn jest zatrważający. Z procent nowych zakażonych wśród homoseksualistów wzrósł z 30 proc. w 2004 do 42% w 2014 - mówi Andrea Ammon z ECDC.

3. 2/3 nowych zarażonych to rdzenni Europejczycy. Tylko jedna trzecia nowych chorych to imigranci. - Jednak uchodźcy pozostają naszym priorytetem. Są grupą wysokiego ryzyka. Nie mają dostępu do centrów medycznych, nie chcą się badać, bo boją się wykluczenia społecznego. Dlatego kładziemy nacisk na pomoc medyczną i walkę z AIDS wśród uchodźców, niezależnie od ich statusu prawnego w krajach Unii Europejskiej. - tłumaczył Ammon.

4. W 2014 zachorowało ponad 142 tys. Europejczyków. - Od 2004 roku ilość osób zarażonych wirusem pozostaje taka sama. Nie odnotowaliśmy też spadku liczby nowych zarażeń wirusem HIV. To przerażający wynik - zauważył Andrea Ammon z ECDC.

5. Ludzie lekceważą AIDS. . To przekłada się na liczbę zachorowań. Jak podaje ECDC, Europejczycy nie boją się zarażenia wirusem HIV. Z jednej strony, jak napisało ECDC, ludzie uważają, że problem AIDS ich nie dotyczy. Pokutuje stereotyp, że grupą ryzyka są tylko homoseksualiści i narkomani. Z drugiej strony postęp medyczny pozwala na zahamowanie wirusa HIV. Stąd niesłuszne przekonanie, że na AIDS już się nie umiera. Kiedy zniknął strach przed śmiercią, ludzie przestali traktować temat ochrony przed wirusem HIV poważnie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: