Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W bezprecedensowej uchwale rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego napisała, że wyraża głęboki niepokój związany z wydarzeniami wywołanymi przez najwyższe organy państwa. W ocenie prawników powstało zagrożenie dla niezależności organów władzy sądowniczej, w szczególności Trybunału Konstytucyjnego.
Dalej członkowie rady zwracają uwagę, że podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z 19 listopada o zmianie ustawy o TK "nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, naruszając wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz". Nowela ustawy o TK, zdaniem rady UJ, podważa też "zaufanie do Trybunału, pozbawiając Państwo Polskie podstawowej instytucji ochrony praw fundamentalnych".
Uchwała rady wydziału prawa i administracji UJ Fot. Uniwersytet Jagielloński
Uchwała rady wydziału prawa i administracji UJ
W piśmie zwrócono uwagę, że przeprowadzone nocą z 25 na 26 listopada uchwały anulujące wybór pięciu sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji, są "pozbawione wszelkiej mocy prawnej i pogłębiają kryzys konstytucyjny Państwa".
Na końcu uchwały członkowie Rady wydziału prawa zaapelowali do Dudy, jako absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, by uszanował wartości, których strażnikiem jest krakowska uczelnia, wartości prawa i wolności obywatelskich.
"Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które nie dopuszczą do trwałego zachwiania równowagi między władzą sądowniczą a władzami ustawodawczą i wykonawczą. Mamy nadzieję, że wypełni Pan swój obowiązek Strażnika Konstytucji i Polski jako demokratycznego państwa prawa" - napisano w uchwale, pod którą podpisała się dziekan Wydz. Prawa i Administracji UJ, prof. dr hab. Krystyna Chojnicka.
Sejm pod sam koniec poprzedniej kadencji 8 października - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać. Nowy Sejm już zmienił ustawę o Trybunale - tak, by wybrać innych sędziów. Dziś w tej sprawie konsultacje u prezydenta.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!