Oto Jeddah Tower. Będzie miała ponad kilometr. Trwa budowa

Oto Jeddah Tower, wcześniej znana jako Kingdom Tower. Ma mieć kilometr długości i zostanie najwyższym budynkiem świata. Jej budowa trwa. A saudyjski deweloper właśnie zabezpieczył pieniądze na dokończenie wieżowca.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJeżeli myśleliście, że Saudowie zatrzymają się na Burdż Chalifa, która ma 829,8 m, to byliście w błędzie. Oto Jeddah Tower - pierwszy na świecie budynek, którego wysokość przekroczy kilometr. A budująca go firma Kingdom Holding Company, której właścicielem jest książę-miliarder Al-Walid ibn Talal ibn Abd al-Aziz Al Saud, poinformowała, że zabezpieczyła fundusze na jej dokończenie.

Całość inwestycji wraz z dzielnicą, która powstanie wokół wieżowca, będzie kosztować 2,2 mld dolarów. Wieżę zaprojektuje biuro Adrian Smith&Gordon Gill Architecture . Adrian Smith jest m.in. twórcą...Burdż Chalifa. Teraz chce przeskoczyć sam siebie.

 

Budowa już trwa, powstało 26 z 200 pięter:

Wieża Jeddah TowerWieża Jeddah Tower Hamed1122/Wikimedia Commons/CC BY_SA 4.0

Pierwotnie wieża miała nazywać się Kingdom Tower, ale nazwa się zmieniła. Teraz będzie promować miasto Dżudda (ang. Jeddah) - największy port nad Morzem Czerwonym i drugie co do wielkości miasto w Arabii Saudyjskiej.

W wieżowcu znajdzie się oczywiście luksusowy hotel, przestrzeń biurowa, również luksusowe mieszkania, taras widokowy. A także 59 wind, które rozwiozą mieszkańców, pracowników i gości po wszystkich piętrach olbrzyma.

Kilometr to za dużo? Spokojnie - budynek miał być większy i mierzyć - bagatela - jedną milę, czyli 1,6 kilometra, ale po badaniach geologicznych okazało się, że na przeznaczonym pod niego terenie taka budowla powstać nie może. Saudyjczycy zadowolili się więc wieżą wysoką na kilometr. Grunt to skromność.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: