IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Nad morzem alert trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców Polski przed silnym wiatrem. Na terenie kraju obowiązują trzy alerty. Najniebezpieczniejsza sytuacja panuje w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Na najsilniejszy wiatr narażona jest głównie strefa brzegowa Bałtyku.

Alert trzeciego stopnia i sztorm na Bałtyku

Synoptycy przewidują, że miejscami wiatr nad morzem osiągnie siłę 10 stopni w skali Beauforta, co oznacza, że jego prędkość w porywach wyniesie około 100 kilometrów na godzinę.

Będą też miejsca - głównie we wschodniej części strefy brzegowej - gdzie południowo-zachodni i zachodni wiatr będzie wiał z siłą 11 stopni w skali Beauforta, czyli jego prędkość zbliży się do 110 kilometrów na godzinę.

Średnia siła wiatru nad Bałtykiem będzie wahać się w przedziale 6-8 stopni w skali Beauforta. Alerty wydane przez IMGW obowiązują do poniedziałkowego wieczora.

Unieruchomione promy

Dziś ze Świnoujścia nie wypłynęło sześć promów. Obecnie w kolejce czeka 350 ciężarówek. Jak mówią pracownicy terminala promowego w Świnoujściu, korek, który tworzą ciężarówki, rozładuje się najwcześniej w środę. Niektórzy kierowcy czekają w porcie nawet od 24 godzin i z uwagi na warunki na Bałtyku, nie wiadomo, ile to jeszcze potrwa.

Podobno promy, których wypłynięcie zaplanowano na 11.30, 13.30 i 17.30, mają wyruszyć zgodnie z planem.

Alert drugiego stopnia

Silny wiatr, który w porywach osiągnie nawet 100 km/h będzie towarzyszył mieszkańcom subregionu nadmorskiego województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Jego średnia prędkość będzie wahać się od 35 do 65 km/h.

Alert pierwszego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują na terenie reszty kraju. Przewidywana średnia prędkość wiatru we wszystkich województwach oscyluje między 25 a 50 km/h, a maksymalna prędkość w porywach może osiągać 80-90 km/h.

Ostrzeżenia IMGW z dnia 30.11.2015 r.Ostrzeżenia IMGW z dnia 30.11.2015 r. pogodynka.pl

Szkody w Szwecji

Wichura, przed którą ostrzega IMGW, wyrządziła wiele szkód w innych krajach basenu Morza Bałtyckiego. Jak informuje Tvnmeteo.pl, po przejściu wichur nad Danią i południową Szwecją, od zasilania odciętych jest 55 tysięcy osób. Odwołano też kursowanie promów i części pociągów.

Trzy stopnie ostrzegania

Stopień 1. ostrzeżeń IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Stopień 2. ostrzeżeń IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Stopień 3. ostrzeżeń IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: