Chaos dla szkół i rodziców. Pięć możliwych konsekwencji reformy PiS ws. sześciolatków

Część obecnych pierwszoklasistów będzie powtarzać I klasę. Dzieci z rocznika 2010 zostaną rok dłużej w przedszkolach, przez co nie starczy miejsc dla trzylatków. W niektórych szkołach nie będzie w ogóle pierwszych klas. Jakie mogą być konsekwencje reformy PiS?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasRząd Prawa i Sprawiedliwości ma już prawie gotową ustawę likwidującą obowiązek szkolny dla sześciolatków. Wciąż niewiele wiadomo o jej szczegółach, a opozycja zwraca uwagę na możliwe negatywne konsekwencje. Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer pytała o to w Sejmie wiceminister edukacji Teresę Wargocką.

1. Dzieci będą powtarzać pierwszą klasę i ostatni rok przedszkola

PiS chce dać rodzicom dzieci z rocznika 2009 (obecnie w I klasie) możliwość ponownego wysłania dzieci do pierwszej klasy. Nie wiadomo, ilu rodziców zdecyduje się na to, jednak te dzieci będą powtarzały ten sam lub bardo podobny program.

Z kolei rocznik 2010, który w myśl ustawy nie pójdzie do szkoły w przyszłym roku, w większości będzie powtarzał ostatni rok przedszkola lub zerówkę. Obecnie obowiązuje też przepis, zgodnie z którym rodzice mogą cofnąć dziecko z I klasy do przedszkola lub zerówki.

2. Część rodziców nie wyśle sześciolatków do szkoły bez opinii poradni

Rodzice dzieci z rocznika 2010 (i kolejnych) będą mogli zdecydować o wysłaniu swoich dzieci do pierwszej klasy. Jednak w przypadku młodszych dzieci z rocznika (urodzonych od września do grudnia), poza deklaracją rodziców, będzie potrzebna też opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

3. W przyszłym roku może zabraknąć uczniów pierwszych klas

Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków sprawi, że rocznik 2010 pójdzie do szkoły dopiero w 2017 roku. Zatem do klas I w przyszłym roku trafią tylko uczniowie powtarzający I klasę - na razie nie wiadomo, ich będzie - oraz 91 tys. dzieci, których rodzice wnieśli o odroczenie obowiązku szkolnego (to 21 proc. rocznika 2009).

Jednak ten odsetek znacznie różni się w konkretnych gminach. Oznacza to, że w przyszłym roku wiele klas będzie mniejszych, do niektórych trafi zaledwie kilkoro dzieci, a w części szkół klasy nie powstaną w ogóle. A to rodzi dwa problemy:

- po pierwsze szkoły nie uruchomią klas dla jednego czy dwojga dzieci. W dużych miastach uczniowie mogą po prostu iść do innej szkoły, jednak dzieci z małych miejscowości i wsi czeka będą musiały być dowożone do szkoły albo dodane do wyższego rocznika i stworzenie klasy łączonej (o takiej możliwości mówiła wiceminister edukacji Teresa Wargocka);

- po drugie - nauczyciele klas I - III w przyszłym roku mogą nie "dostać" nowych klas, a więc nie będą mieli pracy.

Nawet gdyby zdecydowana większość rodziców zdecydowała się na powtarzanie pierwszej klasy przez ich dzieci, to analogiczne problemy będą dotyczyły klas II.

4. Zabraknie miejsc w przedszkolach dla najmłodszych dzieci

Prawdopodobnie większość dzieci z rocznika 2010 zostanie w przedszkolach na rok dłużej. Nie da się jednak stworzyć tylu dodatkowych miejsc. Rząd zapowiada utrzymanie prawo rodzica dziecka 4-letniego do miejsca w przedszkolu. Czyli miejsc zabraknie dla najmłodszych - dzieci z rocznika 2013.

- Jeżeli chodzi o dziecko trzyletnie, nie było na ten rok takiego zobowiązania i musimy dokonać bardzo głębokiej analizy - mówiła w Sejmie min. Wargocka, zapewniając, że rząd "dołoży starań, żeby rodzic może oczekiwać prawa do miejsca w przedszkolu".

5. Sześciolatki i tak mogą trafić do szkół podstawowych

Jaki pomysł ma rząd na brak miejsc? Możliwe, że 5- czy 6-latki będą nie w przedszkolach, ale oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

- Z takiej wstępnej analizy wynika, że sytuacja w przedszkolach jest do opanowania. Jest około 100 tys. miejsc wolnych w przedszkolach, oczywiście w różnym układzie terytorialnym. Pięciolatki, w liczbie 111 tys., są w oddziałach przedszkolnych w szkołach - mówiła Wargocka.

- Szkoły są przystosowane do tego, aby dzieci w warunkach szkolnych odbywały wychowanie przedszkolne - dodała. - To właściwie niewiele różniłoby się od nauki 6-latków w szkołach - odparła posłanka Lubnauer.

Więcej szczegółów poznamy na początku grudnia

Rozwiązań jest dużo. Efekt? Nie wiadomo, ile dzieci trafi do szkół, ile do przedszkoli, gdzie nie powstaną klasy. Może to oznaczać chaos dla rodziców i dzieci, które zaczęły lub za rok zaczną edukację.

Na razie MEN nie ujawnia konkretów zmian w prawie i ich konsekwencji. Z nieopublikowanego jeszcze projektu ustawy, do którego dotarło radio TOK FM , wynika m.in., że zmiana prawa ma "nie pociągnąć za sobą skutków finansowych ani dla budżetu państwa, ani dla samorządów".

Co z przyszłorocznymi pierwszymi klasami? Z projektu dowiadujemy się jedynie, że mogą być "mniej liczne". Nie wiadomo też, co będzie z podstawą programową dla nowych pierwszych klas - obecna dostosowana jest dla sześciolatków - i ewentualnymi nowymi podręcznikami. Ministerstwo ma pokazać gotowy projekt za ok. 10 dni.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: