Konferencje po posiedzeniu rządu od teraz bez unijnych flag. W Brukseli komentują: "Nie chcecie flagi, ale chcecie pieniądze UE?"

Beata Szydło zapowiedziała dziennikarzom zgromadzonym w Kancelarii Premiera, że tłem konferencji będą tylko flagi polskie. Zmianę zauważyły zagraniczne media i politycy. Dlaczego rząd schował unijne flagi? Jak wytłumaczyła nowa premier, to flagi biało-czerwone są "najpiękniejsze".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Przyjęliśmy zasadę (...), że wypowiedź po posiedzeniu polskiego rządu będziemy realizować na najpiękniejszych, moim zdaniem, biało-czerwonych flagach - odpowiedziała Beata Szydło, pytana przez dziennikarzy o to, dlaczego nie stoją już za nią flagi unijne.

Poprzedni premierzy na konferencjach w Kancelarii Premiera prezentowali się do tej pory na ustawionych naprzemiennie flagach Polski i Unii Europejskiej.

Brak unijnej flagi na dzisiejszej konferencji odnotowały zagraniczne media. Financial Times pisze : "Nowy konserwatywny, eurosceptyczny polski rząd usunął flagę unijną z cotygodniowej konferencji prasowej premier Beaty Szydło w symbolicznym geście, który podkreśla nową chłodniejszą relację z Brukselą i jest bardziej patriotycznym wizerunkiem".

New York Times podkreśla z kolei , że premier złamała proeuropejską praktykę poprzedników usuwając unijną flagę z konferencji.

W podobnym tonie wypowiadają się jeszcze m.in. Daily Mail , portal abc27.com , czy GlobalPost.com .

Prasa zagranicznaPrasa zagraniczna Fot. AG

Europoseł i były premier Belgii Guy Verhofstadt napisał na Twitterze: "Nie chcecie więc flagi, ale chcecie pieniądze z UE?". Wpis ten był szeroko komentowany.

"Unijna szmata"

W 2013 roku posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, w rozmowie z Super Expressem , nazwała flagę UE "szmatą" i powiedziała, że ustawianie obok siebie flagi polskiej i unijnej uwłacza Polakom: - Ustawa o godle, barwach narodowych i hymnie RP przewiduje, że godne eksponowanie i cześć należy się polskiej fladze. Ciągłe eksponowanie jej łącznie z jakąś unijną szmatą obraża nasze symbole.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: