Hall i Samsonowicz sprzeciwiają się decyzji Dudy i rezygnują z zaszczytnych funkcji

Aleksander Hall i prof. Henryk Samsonowicz zrezygnowali z członkostwa w kapitule Orderu Orła Białego - podaje ?Gazeta Wyborcza?. Jest to wyraz ich protestu przeciwko ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jak informuje "Gazeta Wyborcza" Hall i Samsonowicz złożyli wczoraj prezydentowi pismo z rezygnacji zasiadania w kapitule Orderu Orła Białego. Zrobili to, ponieważ nie zgadzają się z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego.

- Pismo napisaliśmy wspólnie 18 listopada, a do pana prezydenta złożyliśmy je 23 listopada. Swoją rezygnację z członkostwa w kapitule uzasadniliśmy podważaniem przez pana prezydenta zasad niezawisłości władzy sądowniczej - powiedział GW Aleksander Hall.

Kontrowersyjne tłumaczenia prezydenta Dudy

Mariusz Kamiński został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, mimo, że wyrok na byłym szefie CBA nie był prawomocny. Jak tłumaczył swoją decyzję prezydent, sprawa Mariusza Kamińskiego od początku miała mieć charakter polityczny. Dlatego - jak tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami - "postanowił uwolnić wymiar sprawiedliwości od tej sprawy".

Wczoraj sędziowie apelacji warszawskiej skrytykowali tłumaczenia Andrzeja Dudy wydając specjalną uchwałę : - Władza wykonawcza nie może konkurować z sądowniczą, a prezydent nie może "uwolnić" wymiaru sprawiedliwości od orzekania.

Hall i Samsonowicz - opozycjoniści

Aleksander Hall był działaczem opozycyjnym w czasach PRL, a później ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, zasiadał w Sejmie I i III kadencji. W 2010 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. Jest mężem Katarzyny Hall, byłej minister edukacji narodowej.

Henryk Samsonowicz jest profesorem nauk humanistycznych. W latach 80. działał w "Solidarności". Był ministrem edukacji za rządów Tadeusza Mazowieckiego. W 2010 roku otrzymał Order Orła Białego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: