Nowy szef sejmowej komisji praw człowieka bronił księdza, który molestował dzieci. "Nikogo nie raziło"

Prokuratura, którą kierował Stanisław Piotrowicz z PiS, nowy szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, w 2001 roku umorzyła głośną sprawę oskarżonego o molestowanie dzieci proboszcza z Tylawy. Piotrowicz zachowanie księdza tłumaczył ojcowską czułością i zdolnościami terapeutycznymi.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasNa swym pierwszym posiedzeniu we wtorek komisja sprawiedliwości i praw człowieka wybrała jednogłośnie Stanisława Piotrowicza z PiS na stanowisko przewodniczącego.

Reguły są znane

Piotrowicz podkreślił, że praca w komisji zajmującej się tą tematyką nie jest dla niego nowością. - Przez dwie kadencje byłem senatorem, a w jednej kadencji kierowałem analogiczną komisją w Senacie - komisją sprawiedliwości, praw człowieka i petycji. W Sejmie poprzedniej kadencji byłem wiceprzewodniczącym tej komisji - zaznaczył. Zapewnił, że "reguły funkcjonowania komisji" oraz "problematyka" są mu znane.

Być może poseł Piotrowicz ma spore doświadczenie, jednak sprawa sprzed 15 lat sprawia, że jego obecność w komisji praw człowieka powinna co najmniej dziwić.

"Nikogo nie raziło"

W listopadzie 2001 roku prokuratura, na czele której stał Stanisław Piotrowicz, umorzyła postępowanie wobec proboszcza Tylawy, podejrzanego o molestowanie seksualne dzieci. Piotrowicz tłumaczył, że czyny księdza nie miały podtekstu seksualnego. - Nikogo to w tym środowisku nie raziło - mówił na konferencji prasowej, o czym pisała wówczas "Gazeta Wyborcza".

Zachowanie duchownego według prokuratora miało być wyrazem ojcowskiej czułości duchownego a nawet jego... zdolności bioenergoterapeutycznych. Piotrowicz powoływał się na zeznania, wedle których że jeśli dziecko bolał brzuszek, to po dotknięciu przez księdza ból znikał.

"Ojcowskie pocałunki"

Piotrowski tłumaczył też inne czyny księdza, choćby nocowanie z dziećmi na plebanii. - Dla dzieci nocowanie w obcym domu jest atrakcją. Kąpiel wynikała zaś z tego, że dzieci były brudne. Całowanie w usta według niego było na zasadzie "daj ciumka" czy "gilgotanie brodą" - wyjaśniał dziennikarzom Piotrowski.

Ksiądz M. w trakcie późniejszego procesu nie zaprzeczył, że całował dzieci. Miały to być "ojcowskie pocałunki", choć zdarzały się także w usta. Nie zaprzeczył też, że dotykał je w intymne miejsca. W sądzie pokazywał nawet, jak wykonywać terapeutyczne masaże. - Dłońmi masowałem prawie że od kości łonowej w górę - opisywał.

"Legalne jest zaspokajanie seksualnych potrzeb przy pomocy dzieci"

- Prokuratura uznała, że legalne jest zaspokajanie seksualnych potrzeb przy pomocy dzieci: dotykanie, wkładanie im rąk do majtek, całowanie z języczkiem... A może panowie z prokuratury wiedzą, że chodzi o dzieci z wioski, za którymi mało kto może się wstawić, a osoba oskarżana przeze mnie ma wielu wpływowych przyjaciół - mówiła "Gazecie Wyborczej" Lucyna Krawiecka, która zaniepokojona opowieściami dzieci złożyła zawiadomienie do prokuratury.

Po skargach na decyzję o umorzeniu sprawę przejęła prokuratura w Jaśle. Trzy lata później 65-letni ksiądz M. został skazany na dwa lata więzienia z zawieszeniem na pięć za molestowanie sześciu dziewczynek. Sąd potwierdził, że kapłan wkładał ręce pod bluzki dziewczynek i dotykał ich piersi, wkładał ręce do majtek i dotykał krocza, całował, wkładał palec do pochwy.

Oskarżał opozycjonistę?

Piotrowicz prokuratorem jest od lat. W 2013 roku Tomasz Sekielski w swoim programie "Po prostu" w TVP pokazał zdjęcia aktu oskarżenia z lat 80. wobec Antoniego Pikuli, opozycjonisty oskarżonego o kolportaż wydawnictw drugiego obiegu. Według Sekielskiego autorem aktu oskarżenia miał być Piotrowicz. Z kolei w 1984 roku Stanisław Piotrowicz miał zostać nawet odznaczony brązowym krzyżem zasługi.

Sam polityk PiS odpowiedział na te oskarżenia w rozmowie z Samuelem Pereirą w 2013 roku. Podkreślał, że wstydzi się przynależności do PZPR i że prowadząc sprawę Pikuli wraz z jego obrońcą starał się "uratować" oskarżonego działając tak, "żeby sprawę umorzyć, dezawuując dotychczasowe zgromadzone przeciwko niemu dowody". Dodał też, że "nie ma jego podpisu na akcie oskarżenia, jest jedynie przepisane przez maszynistkę nazwisko". "Mój udział w tej sprawie zakończył się na zaznajomieniu podejrzanego z aktami sprawy" - twierdzi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: