Wszystko, co musisz wiedzieć o zamachu w Paryżu [TRZY PUNKTY]

Zginęło 129 osób. Znamy tożsamość pięciu terrorystów. Trwa bombardowanie terenów tzw. Państwa Islamskiego. Oto podsumowanie ataków terrorystycznych na Paryż.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas 1. Co wiemy o terrorystach?

O zamachowcach wiemy coraz więcej. Zidentyfikowano już pięciu z nich. Jeden z zamachowców samobójców z Paryża miał 29 lat i nazywał się Ismael Mostefai. Jak podaje agencja AP, to on wysadził się w sali Bataclan. Udało się zidentyfikować jeszcze jednego terrorystę - Bilala Hadfi. Według śledczych walczył w Syrii po stronie Państwa Islamskiego. Kolejny to urodzony w 1987 roku Samy Amimour. 28-letni zamachowiec-samobójca z klubu Bataclan urodził się w Paryżu; w 2012 roku został postawiony w stan oskarżenia w związku z działalnością terrorystyczną w Jemenie. Dwóch pozostałych z terrorystów to urodzeni w Belgii Francuzi: bracia Ibrahim i Salah Abdeslam. Jeden z nich zginął podczas samobójczego ataku, drugi, odpowiadający za logistykę ataku, jest poszukiwany. Wysłano za nim list gończy.

2. Reakcja świata

W niedzielę Francja zbombardowała cele w głębi Syrii. Bomby spadły na miasto Rakka, uznawane za stolicę tzw. Państwa Islamskiego. Zniszczono ośrodek dowodzenia, centrum rekrutacji dżihadystów, skład amunicji i ośrodek szkoleniowy. Zginęły 132 osoby a ponad 350 zostało rannych, w tym cywile.

Podczas szczytu G20 w Turcji, przywódcy 19 najbogatszych państw świata decydują, jak zareagować na zamachy. Barack Obama i Władimir Putin poświęcili temu sporo czasu podczas rozmowy. Prezydent USA zadeklarował "zacieśnienie współpracy" w sprawie walki z tzw. Państwem Islamskim.

3. Ofiary zamachu

W nocy z piątku na sobotę w Paryżu doszło do serii zamachów. Terroryści zaatakowali w sześciu różnych miejscach miasta - m.in. w okolicach stadionu gdzie rozgrywano mecz Francja-Niemcy. Zginęło 129 osób, w tym ponad 100 zakładników uwięzionych w sali koncertowej Bataclan. Liczba ta może się jeszcze zmienić - wielu rannych jest w stanie krytycznym. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Zobacz wideo

O walkach ekstremistów przeczytasz w książce "Kalifat terroru. Kulisy działania Państwa Islamskiego" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: