Duda do uczestników Konferencji Smoleńskiej. "Raporty MAK i komisji Millera to hipotezy. Nie wytrzymują konfrontacji z naukową analizą"

"Trzeba uznać, że prace nad wyjaśnieniem przebiegu katastrofy smoleńskiej oraz jej przyczyn nie zostały zakończone" - pisze prezydent Andrzej Duda do zespołu naukowców uczestniczących w kolejnej już Konferencji Smoleńskiej i dziękuje im za "wierność etosowi pracowników nauki i wytrwałe dążenie do poznania prawdy".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Na oficjalnej stronie prezydenta opublikowano w sobotę list Andrzeja Dudy skierowany do "wszystkich zgromadzonych na IV Konferencji Smoleńskiej" odbywającej się w Warszawie. Prezydent przypomina w nim, że "Konferencje Smoleńskie organizowane są społecznie od 2012 roku dzięki wysiłkom ponad stu profesorów, reprezentujących nauki techniczne i ścisłe" - m.in. mechanikę, fizykę, lotnictwo i aerodynamikę, elektronikę, chemię i geodezję.

Prezydent składa uczonym podziękowania za "za wierność etosowi pracowników nauki i wytrwałe dążenie do poznania prawdy w zgodzie z dorobkiem własnej dziedziny wiedzy". Podkreśla, że członkowie zespołu konsekwentnie nie pozwalają, "by raporty oficjalnych komisji pozostawiły naukową prawdę poza progiem naszej wiedzy, naszych możliwości i umiejętności dochodzenia do wiarygodnych ustaleń".

"To cenny i znaczący dorobek"

Następnie Andrzej Duda opisuje dokonania gremium - m.in. 78 referatów. "To cenny i znaczący dorobek, zwłaszcza jeśli zważyć, że powstał bez udziału i wsparcia struktur państwowych i instytucji naukowych" - pisze prezydent, dodając, że podobnie jak członkowie tzw. sejmowego zespołu Macierewicza także i uczestnicy kolejnych Konferencji "nie mogli liczyć na przychylność mediów i polityków rządzących Polską ani też - niestety - na przychylność i wsparcie licznych przedstawicieli środowiska naukowego".

Pomimo tego, jak zauważa prezydent, wyniki badań uczestników konferencji mają doniosły skutek: udowadniają bowiem, "że raporty MAK i komisji Millera to tylko hipotezy, które nie wytrzymują konfrontacji z naukową analizą dostępnej dokumentacji zdjęciowej i filmowej". Prezydent wyciąga z tego wniosek, że "prace nad wyjaśnieniem przebiegu katastrofy smoleńskiej oraz jej przyczyn nie zostały zakończone". "Uważam, że podjęte przez Państwa prace trzeba kontynuować" - kończy Andrzej Duda.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: