Andrzej Duda bez litości. Nie ułaskawił żadnego skazanego, który się do niego zwrócił

Na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafiły dotychczas 23 wnioski o ułaskawienie. Żaden z nich nie został rozpatrzony pozytywnie - informuje Rp.pl.

Polub i bądź na bieżąco! Portal przytacza słowa europosła PiS Janusza Wojciechowskiego, który mówił przed wyborami, że "Duda nie będzie się uchylał od prawa łaski. Daje on nadzieję na sprawiedliwość dla wielu skrzywdzonych ludzi".

Eksperci, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita" mówią, że Duda będzie kontynuatorem linii obranej przez prezydentów Kaczyńskiego i Komorowskiego - oni bardzo oszczędnie korzystali ze swego uprawnienia do ułaskawiania skazanych.

Oszczędność wskazana

Lech Kaczyński, podobnie jak Bronisław Komorowski, darował karę 201 osobom. Najhojniejsi w tych działaniach byli Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, którzy darowali karę 3454 skazanym w przypadku Wałęsy i 4289 osobom w przypadku Kwaśniewskiego.

Andrzej Czuma, były minister sprawiedliwości uważa, że rygorystyczne podejście do prawa łaski, to dobra decyzja. - Ułaskawienie, to zawsze postawienie znaku zapytania nad trafnością wyroku niezawisłego sądu - czytamy w Rp.pl

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: