11 listopada. Prezydent Duda wręczył odznaczenia w Belwederze. Drugi po zasłużonym generale... abp Hoser [WIDEO]

W Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia wysokich odznaczeń państwowych. Otrzymali je m.in. abp Henryk Hoser i Janusz Brochwicz-Lewiński. Na miejscu był nasz reporter. Transmitowaliśmy uroczystość przez Periscope.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe. Transmitowaliśmy ją na żywo przez Periscope.

Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe 22. osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Odznaczeni Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski zostali m.in. generał w stanie spoczynku Janusz Brochwicz-Lewiński oraz metropolita warszawsko-praski bp Henryk Hoser ''za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej''. Gen. Brochwicz-Lewiński to sędziwy człowiek, prezydent musiał uklęknąć, żeby założyć mu szarfę.

Abp Henryk Hoser "został uhonorowany za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej'. Prezydent zaznaczył, że abp Hoser "nigdy nie wahał się prezentować swoich przekonań, nawet mając świadomość głębokiej krytyki".

Co to za odznaczenie?

Najwyższym orderem jest Order Orła Białego. Został ustanowiony w 1705 r. i odnowiony przez Sejm RP w 1921 r. Jest nadawany "za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei Order Odrodzenia Polski "jest nagrodą za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu".

Zapraszamy też do śledzenia naszej relacji na żywo z oficjalnych uroczystości, a potem także Marszu Niepodległości.

Chcesz wiedzieć więcej o Józefie Piłsudskim? Sprawdź te książki >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: